Microsoft: Med denne splinternye teknologi bliver Edge den mest sikre browser i verden

Microsoft Ignite, USA: Med splinterny sikkerhedsfunktion vil Edge blive den 'mest sikre browser' på jordkloden, siger Microsoft, der har valgt en ny tilgang til at stoppe hackerne.

Artikel top billede

Microsoft Ignite, Atlanta, USA: Microsoft har ikke et alt for godt omdømme, når det gælder browser-sikkerhed.

Den mangeårige browser Internet Explorer var notorisk usikker og blev løbende lappet og patchet og fikset hundredevis af gange.

Med selskabets nye browser, Edge, har piben imidlertid fået en anden lyd.

Her har sikkerheds-aspektet stået højt på dagsordenen siden de allerførste udviklingsskridt blev taget.

Nu lancerer selskabet en helt ny sikkerhedspakke til Edge under navnet Windows Defender Application Guard.

Ifølge selskabet er browseren fortsat den måske vigtigste applikation, vi har.

Mere end halvdelen af vores tid online bliver typisk brugt i en browser, og det er med til at gøre browseren til det vigtigste angrebsmål for alverdens hackere.

Med den nye sikkerhedspakke bliver Edge ikke bare mere sikker, men verdens mest sikre browser, bedyrer selskabet.

Sådan fungerer sikkerheden

Som altid i udviklingen af sikkerhedsløsninger handler det om at finde en sikkerhedsmæssig løsning, som ikke rammer især businessbrugernes behov for at være agile, mobile og fleksible i deres arbejde.

Høj sikkerhed og mobilitet/agilitet har altid været hinandens modsætninger

Men sådan behøver det ikke være, mener Microsoft, der har som klar målsætning, at erhvervsbrugerne skal bruge Edge som primær-browser og altså fravælge de i dag foretrukne løsninger, især Googles Chrome.

Chrome sidder i dag på mere end halvdelen af markedet, mens Edge sidder på godt fem procent.

Du kan læse mere om udbredelsen af de forskellige browsere her: Chrome-browseren stormer frem på desktoppen - alle andre browsere mister terræn

"Edge skal være den mest sikre browser for enterprise. I dag aner man ofte ikke, at et angreb er i gang. Angreb er ofte helt stille og usynlige, og de kan tage lang tid," lyder det fra Ann Johnson, der Microsofts øverste chef for sikkerheds-løsninger.

Er en hacker først kommet inden for, foregår arbejdet som regel skjult, og der kan gå meget langt tid, før hackeren overhovedet opdages. Ofte sker det først, når virksomheden opdager, at data er blevet udbudt til salg.

Og ofte opdager de ramte slet ikke, at der har været udbudne gæster.

Det er et stort problem, at en hacker kun behøver en enkelt indgang for at komme ind i en virksomheds system. Ofte er det en sløset medarbejder, der bliver indgangsvejen for en hacker, som dernæst har tid til at arbejde sig videre rundt i virksomhedens systemer.

"Problemet er jo, at en hacker kun har brug for en enkelt credential for at få adgang til en virksomheds netværk. Og den ramte vil slet ikke ane, at der er et angreb i gang, fordi han eksempelvis bare er blevet redirigeret til et inficeret website og derefter dirigeret tilbage igen," siger Ann Johnson.

Selskabet anvender i Windows Defender Application Guard en metode, hvor brugen af Edge isoleres i en virtuel 'container,' der er bygget direkte ind i hardwaren.

Det betyder, at al trafik i browseren kommer til at køre i en isoleret, virtuel kasse, som er afskåret fra resten af netværket.

Den isolerede container vil automatisk blive startet, når en bruger bevæger sig ind på websites, der ikke på forhånd er blevet godkendt af it-administratorerne, der nemt kan opsætte en liste med godkendte sites eller formulere end policy for trafikken.

Er sitet inficeret med malware, som med besøget overføres via browseren, lander den i containeren og ikke i styresystemet.

På den måde vil Microsoft forhindre, at farlig, fjendtlig kode spreder sig fra en browser hos en ramt bruger.

Mange andre anvender i dag sandbox-metoden, men ifølge Microsoft adskiller container-metoden sig fra sandbox ved at være hardware-baseret. Sandbox er ifølge Microsoft ikke en sikker metode, da der her stadig er adgang til netværk.

Når browseren lukkes, slettes al data i den, så intet er tilbage - heller ikke eventuel farlig kode.

Det betyder også, at alle cookies og cached data fjernes, hvilket kan være til ulempe for nogen, ligesom den virtualiserede løsning kan koste, når det gælder performance.

Microsoft vil lancere Windows Defender Application Guard til næste år.

Selskabet har planer om senere at indføre samme container-metode i andre applikationer.

Læs mere fra Microsoft Ignite her: Microsofts nye virkelighed: Når den store digitale transformation rammer dig med høj fart

Læs også:

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil