Putin dropper Microsoft: Vil have russisk udviklet software på 600.000 maskiner

Flere initiativer i Rusland søger at få frosset udenlandske it-selskaber som Microsoft ud af varmen til fordel for russiske it-alternativer. I første omgang står Microsoft til at miste mere end en halv million kunder.

Artikel top billede

Allerede tilbage i 2010 var den russiske præsident Vladimir Putin ude med meldinger om, at Rusland ikke længere vil købe Microsoft-produkter og i stedet skifte til open source-software.

Efter flere år med krisestemning mellem USA og Rusland blandt andet på grund af russisk invasion i Ukraine forlyder det nu fra den russiske hovedstad Moskva, at den helt store Microsoft-udskiftning er under opsejling.

Bloomberg rapporterer, at Moskva i første omgang vil udskifte Microsoft Exchange- og Outlook-servere til 6.000 computere og i stedet køre et mail-system udviklet af den russiske it-virksomhed Rostelecom PJSC.

Lov mod udenlandsk software

Herefter er det planen, at et anden russisk it-selskab ved navn New Cloud Technologies kan blive leverandør af software til op mod 600.000 computere og servere.

I den henseende fortæller Moskvas it-boss Artem Yermolaev, at Moskva overvejer at droppe Microsoft-flagskibene Windows og Office-pakken.

Udskiftningen af Microsoft-grejet kommer, efter Vladimir Putin ifølge Fortune Magazine så sent som i foråret indskærpede via lovgivning, at Rusland fremover skal være selvforsynende på software-fronten frem for at købe ind hos vestlige it-selskaber.

Rent praktisk skal loven overholdes ved, at it-selskaber melder sig til en liste over russiske it-leverandører, som i dag har omkring 2.000 godkendte it-produkter på listen.

Læs også: Ny lov på vej i Rusland: Efterretningstjenesten skal have bagdøre til alle chat-apps

Svær at komme fra Vesten

Derudover forlyder det, at Rusland vil hæve skatter for amerikanske it-selskaber.

Selskaberne fra USA vil derved få det sværere i kampen om det russiske software-marked til en værdi på omkring 20 milliarder kroner, hvoraf offentlige myndigheder bruger omkring to milliarder kroner på udenlandsk software.

"Vi vil have, at skatteydernes penge i statsstyrede virksomheder bliver brugt på lokal software," forklarer Ruslands kommunikationsminister Nikolay Nikiforov til blandt andre Bloomberg.

Udmeldingen betyder samtidig, at Rusland vil "stramme grebet" om de statsstyrede virksomheder, der ikke skifter til russiske software-alternativer i 2017, forlyder det.

Udover at skifte Microsoft-produkter ud, har Moskva allerede gennemført en udskiftning af Cisco-teknologi til byens overvågningskameraer, ligesom statsmediet Rossiya Segodnya samt regionale myndigheder har udfaset Oracle-databaser til fordel for open source-databasen PostgreSQL.

Læs også:
Vladimir Putin ramt af voldsomt hacker-angreb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics