Staten strammer op på krav ved it-udbud: Mistanke om bestikkelse kan føre til udelukkelse

Beskyldningerne mod Atea om bestikkelse af offentlige indkøbere får Moderniseringsstyrelsen til at skærpe adgangskravene, når der skal bydes på statslige indkøbsaftaler.

Artikel top billede

Statens Indkøb under Moderniseringsstyrelsen giver nu sig selv stærkere værktøjer til at udelukke firmaer, der er anklaget eller sigtet for bestikkelse fra at byde på statslige it-kontrakter.

Hidtil har de statslige it-kontrakter kun givet mulighed for at udelukke firmaer, hvor medarbejdere chefer eller firmaet selv har fået en endelig dom for bestikkelse.

Det bliver der lavet om på nu.

I et nyt statsligt udbud af en to-årig rammeaftale for køb af netværksudstyr har Statens Indkøb for første gang gjort det muligt for at udelukke firmaer, der er sigtet for bestikkelse - også før en sag er afgjort ved en domstol.

I udbudsmaterialet fremhæver Statens Indkøb direkte sigtelser eller anklager for bestikkelse, som en gyldig grund til at afvise et tilbud.

"Dette kan eksempelvis være tilfældet, hvor ansøger eller personer i administrations-, ledelses- eller tilsynsorganer er sigtet eller anklaget for et forhold omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde - eksempelvis bestikkelse - men hvor der endnu ikke er afsagt endelig dom," skriver Statens Indkøb i betingelserne for den kommende rammeaftale for netværksudstyr.

Firmaer får lov at forklare sig

Ifølge chef for Statens Indkøb, Jakob Lind, er den strammere kurs blevet mulig efter at en ny udbudslov trådte i kraft ved nytår.

Men han lægger ikke skjul på, at også de aktuelle sager om mulig bestikkelse af en lang række af Ateas offentlige kunder, har fået Statens indkøb til at stramme kursen.

"Det er foranlediget af de sager, der har været på det her marked," siger Jakob Lind til Computerworld.

Han understreger dog, at firmaer, der er sigtet eller anklaget for bestikkelse, fortsat har mulighed for at redegøre for, hvad de gør for at undgå bestikkelse.

"Vi sender et klart signal til markedet om, at vi ikke vil acceptere leverandører, der udøver bestikkelse. Vi har gerne villet anvende de håndtag, som den nye udbudslov giver os for at imødegå bestikkelse."

"De nye regler giver os blandt andet mulighed for at spørge ind til, hvad en given leverandør har foretaget sig for at rette op på deres interne procedurer," siger Jakob Lind.

Han oplyser samtidig om, at det aktuelle netværksudbud indtil videre er det eneste, hvor Statens Indkøb har udnyttet reglerne i den nye udbudslov.

Læs også:

Atea sigtet i stor bestikkelsessag: Kan komme til at koste selskabet dyrt

Fire af Ateas tungeste sælgere til det offentlige færdige i selskabet under stor mystik

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos