Sikkerhedsfolk bryder ransomware-kryptering: Bagmændene havde begået en kodefejl

Ransomware-bagmænds kryptering viste sig slet ikke at være så svære at bryde, da sikkerhedsfolk dykkede ned i koden.

Artikel top billede

Ransomwaren ved ved navn MarsJoke, der krypterer ofrenes data og holder dem som gidsel, indtil der betales løsepenge, mødes nu med et solidt modsvar fra sikkerhedsbranchens side.

MarsJoke-krypteringen er nemlig blevet brudt, og dermed kan man som offer få sine data igen - også selvom man (som man bør) nægter at betale løsepenge.

Kaspersky-sikkerhedsmediet Threatpost skriver, at det er sikkerhedsforskere fra Kaspersky Labs Anti-Ransom Team, der har fundet ud af, at fejl i krypteringen gør det muligt at bryde den.

"Den største fejl, udviklerne bag ransomwaren begik, var implementeringen af dens ‘pseudo-random' nummer-generator," kan man læse på Threatpost.

Måden denne er implementeret på, gør det nemlig muligt at bryde krypteringen på grund af en svag koden-streng.

"Det gjorde det muligt for dem på blot få minutter på en almindelig pc at søge efter en række mulige nøgler, der var produceret af generatoren," skriver Threatpost, der bringer en detaljeret gennemgang af, hvordan sikkerhedsforskerne herfter skridt for skridt fik brudt den ønskede kryptering.

Flere værktøjer stilles gratis til rådighed

Dette er blot seneste eksempel på, at ransomware-bagmændene får kamp til stregen.

Gidseltagning af data via ransomware har over de seneste år udviklet sig til en af de største trusler på nettet.

Af samme grund blev der tidligere i år oprettet en ny webportal af en række aktører fra sikkerhedsbranchen, No More Ransom, hvor man finder gode råd omkring ransomware og konkrete værktøjer, man kan tage i brug, hvis man allerede er ramt af ransomware.

Læs mere her: Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Blandt andet kan man som offer kan uploade to filer, der er blevet krypteret ved et ransomware-angreb, hvorefter man modtager dekrypterings-løsningen som download - hvis den altså eksisterer i forhold til den specifikke ransomware.

Den nye løsning på MarsJoke-ransomwaren skulle også være på vej til No More Ransom.

Læs også en stor artikel fra Computerworld, hvor du får otte effektive råd til at få bugt med ransomware-angreb. Den finder du her:

Otte effektive råd til at få bugt med ransomware-angreb

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub