Magtskifte på vej: Samsung og Apple mister grebet om smartphonemarkedet - konkurrenter stormer frem

Verdens to største smartphoneproducenter, Samsung og Apple, mister markedsandele og sælger færre smartphones. Til gengæld har tre konkurrenter masser af medvind.

Artikel top billede

Et regulært magtskifte kan være under opsejling på smartphonemarkedet.

De to største smartphoneproducenter på globalt plan, Samsung og Apple, mister markedsandele og sælger færre smartphones.

I stedet er det de tre kinesiske smartphoneproducenter, Huawei, Oppo og BKT Communication Equipment, der har vækst og kaprer kunder og markedsandele.

Det fremgår af analysefirmaet Gartners netop offentliggjorte opgørelse over det globale smartphonemarked i årets tredje kvartal. 

Samsungs markedsandel er faldet fra 23,6 procent i tredje kvartal sidste år til 19,2 procent i samme kvartal i år.

Og antallet af solgte smartphones er også faldet for Samsungs vedkommende.

Nedgangen har også ramt Apple, der over det seneste år er gået fra en markedsandel på 13 procent til 11,5, ligesom antallet af solgte iPhones også falder.

Læs også: Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

De tre kinesisike konkurrenter, Huawei, Oppo og BKT Communication Equipment, har i samme periode alle både øget antallet af solgte smartphones og markedsandelene.

Det betyder, at Huawei i tredje kvartal i år nåede op på en markedsandel på 8,7 procent, mens Oppo landede på 6,7 procent, og BBK nåede op på 5,3 procent.

Det er især interessant, at Huawei - hvis selskabets fremmarch fortsætter, mens Apple også fortsætter tilbagegangen - inden for få kvartaler vil kunne overtage andenpladsen på det globale smartphonemarked.

"Huawei er ved at lukke hullet op til Apple. I tredje kvartal i 2016 var der under tre procentpoint i forskel i markedsandel mellem de to smartphoneleverandører," skriver Gartner i en mail til Computerworld.

Læs også: 5G på tærsklen af kæmpe globalt gennembrud - men vi kommer til at sakke agterud

Lægger man de tre kinesiske producenters markedsandele sammen, har de nu samlet en markedsandel på 20,7 procent af det globale smartphonemarked.

"De var de eneste leverandører blandt top fem smartphoneleverandørerne, der havde vækst i tredje kvartal 2016," bemærker Gartner.

Der blev solgt lidt over 373 millioner smartphones på verdensplan i årets tredje kvartal.

Det er en stigning på 5,4 procent eller omkring 19 millioner enheder i forhold til samme kvartal sidste år.

Heraf havde 87,8 procent Android som styresystem - en stigning fra 84,7 procent i samme kvartal sidste år.

iOS er i samme periode gået fra en markedsandel på 13 procent til nu 11,5.

Windows er helt nede på blot 0,4 procent af markedet i tredje kvartal i år. I samme kvartal sidste år på Windows ifølge Gartner på en global markedsandel på 1,7 procent.

Læs også:

Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

5G på tærsklen af kæmpe globalt gennembrud - men vi kommer til at sakke agterud

Ny måling af 4G-netværk: Sådan står det til med 4G i Danmark

Vil du have hurtigere internet på smartphonen? Så brug 4G i stedet for WiFi

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S