Rusland lukker for LinkedIn: Data sejler ulovligt rundt

Adgangen til det sociale business-medie LinkedIn er blevet lukket i Rusland, efter LinkedIn menes at forbryde sig mod de russiske dataregler.

Artikel top billede

Den russiske datamyndighed Roskomnadzor har beordret landets internetudbydere til at lukke for linjerne, når det store sociale business-medie LinkedIn bliver efterspurgt af russiske internetbrugere.

Årsagen til den russiske lukning af LinkedIn er, at en appeldomstol i den russiske hovedstad Moskva har fastholdt en tidligere afgørelse om, at LinkedIn forbryder sig mod Ruslands persondataregler.

Disse regler går blandt andet ud på, at data om russiske personer skal behandles i Rusland.

Dette har LinkedIn ikke kunnet leve op til, efter det sociale medie har fået to forsøg på at forklare, hvordan data skal flyttes ind og behandles i Rusland.

Det skriver Computerworlds amerikanske modermagasin.

Bliver Microsofts problem

Udover LinkedIn har også amerikanske internet-services fra Facebook, Twitter og Google været i det russiske datamyndigheders søgelys tilbage i 2014.

De sociale netværk blev alle tvunget til at registrere sig som sociale netværk i Rusland, hvorefter de føjede de russiske myndigheder og stadig findes i landet med knap 150 millioner indbyggere.

Også Microsoft har været i datamyndighedernes søgelys, men selskabet fik dog tirsdag i denne uge det endelige grønne lys fra de russiske myndigheder til at operere i landet.

Microsoft er samtidig ved at købe LinkedIn for 170 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Derfor er LinkedIn en guldgrube for Microsoft: Kommer til at vide alt om dit arbejdsliv

Om dette opkøb kan få betydning for LinkedIns fremtidige liv i Rusland, vil tiden vise, når og hvis den danske EU-Konkurrencekommissær Margrethe Vestager godkender handlen.

Læs også:
Kom med på LinkedIn-spøgelsesjagt: Hvem arbejder de falske profiler for

Putin dropper Microsoft: Vil have russisk udviklet software på 600.000 maskiner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS