Rusland lukker for LinkedIn: Data sejler ulovligt rundt

Adgangen til det sociale business-medie LinkedIn er blevet lukket i Rusland, efter LinkedIn menes at forbryde sig mod de russiske dataregler.

Artikel top billede

Den russiske datamyndighed Roskomnadzor har beordret landets internetudbydere til at lukke for linjerne, når det store sociale business-medie LinkedIn bliver efterspurgt af russiske internetbrugere.

Årsagen til den russiske lukning af LinkedIn er, at en appeldomstol i den russiske hovedstad Moskva har fastholdt en tidligere afgørelse om, at LinkedIn forbryder sig mod Ruslands persondataregler.

Disse regler går blandt andet ud på, at data om russiske personer skal behandles i Rusland.

Dette har LinkedIn ikke kunnet leve op til, efter det sociale medie har fået to forsøg på at forklare, hvordan data skal flyttes ind og behandles i Rusland.

Det skriver Computerworlds amerikanske modermagasin.

Bliver Microsofts problem

Udover LinkedIn har også amerikanske internet-services fra Facebook, Twitter og Google været i det russiske datamyndigheders søgelys tilbage i 2014.

De sociale netværk blev alle tvunget til at registrere sig som sociale netværk i Rusland, hvorefter de føjede de russiske myndigheder og stadig findes i landet med knap 150 millioner indbyggere.

Også Microsoft har været i datamyndighedernes søgelys, men selskabet fik dog tirsdag i denne uge det endelige grønne lys fra de russiske myndigheder til at operere i landet.

Microsoft er samtidig ved at købe LinkedIn for 170 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Derfor er LinkedIn en guldgrube for Microsoft: Kommer til at vide alt om dit arbejdsliv

Om dette opkøb kan få betydning for LinkedIns fremtidige liv i Rusland, vil tiden vise, når og hvis den danske EU-Konkurrencekommissær Margrethe Vestager godkender handlen.

Læs også:
Kom med på LinkedIn-spøgelsesjagt: Hvem arbejder de falske profiler for

Putin dropper Microsoft: Vil have russisk udviklet software på 600.000 maskiner

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job