Danskerne er bekymrede for deres data - hvorfor gør vi så ikke noget ved det?

Klumme: Sikkerhed for persondata bliver et vigtigt omdrejningspunkt for 2017. Danskerne er bekymrede, men de gør ikke noget ved det. Og firmaerne skal træffe et valg.

Artikel top billede

Med udsigten til at EU's nye persondatafordring træder i kraft om halvandet år, er det de færreste offentlige og private virksomheder, der i 2017 kan undslå sig for at beskæftige sig indgående med, hvordan de håndterer persondata.

Det er også de færreste borgere, der kan undslå sig for at forholde sig til, hvordan de håndterer deres egne data.

De seneste år har budt på talrige eksempler på sjusk med persondatasikkerhed og sager, hvor danskere har fået problemer, fordi de er kommet til at dele personlige oplysninger med nogen, de ikke ønskede at dele dem med.

Flere undersøgelser viser da også, at danskerne både er bekymrede for deres privatliv og ikke ved, hvordan de beskytter sig, når de er online.

I rapporten IT-anvendelse i befolkningen (Danmarks Statistik 2016) kan man for eksempel læse, at 68 procent er meget eller noget bekymrede over, at deres online-aktiviteter bliver registreret for at kunne skræddersy reklamer.

Alligevel ændrer størstedelen af internetbrugerne ikke internet-indstillinger i browseren for at forhindre eller begrænse accept af cookies på for eksempel computeren.

Redskaber til at gribe de digitale muligheder

Kombinationen af en bekymret befolkning, der lever en stor del af deres liv online, men samtidig ikke ved, hvordan de beskytter data, kalder på en diskussion om, hvordan politikerne, civilsamfundet, den enkelte og erhvervslivet sikrer, at så mange danskere som muligt får redskaberne til at gribe de digitale muligheder og begå sig i det digitale samfund på en sikker måde.

EU's persondatafordring vil gøre en del for, at der bliver strammet op. Men er man fra politisk hold også villig til for eksempel at sikre, at unge i folkeskolen får kendskab til krypteringsteknologi?

Og er man på direktionsgangene parate gå længere end persondataforordningen og gøre persondatasikkerhed til en forretningsmulighed?

Denne type spørgsmål blive stadigt mere aktuelle.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job