Dansk finans-software ekspanderer i Norden

Aloc Bonnier, der udvikler finans-software, er gået i gang med at udvide forretningen til de øvrige nordiske lande gennem opkøb og strategiske alliancer. Odense-virksomheden hævder at sælge et risikostyringsværktøj, der slår bunden ud af markedet.

Odense-selskabet Aloc Bonnier, som udvikler handelssystemer til finansielle virksomheder og finansstyring til erhvervslivet generelt, har købt norske Insight Financial Systems som første led i en nordisk ekspansion.

Et af Aloc Bonniers kerneprodukter er handelsplatformen Ideas, som blandt andet anvendes i Nykredit, Carnegie og Alfred Berg til realtids-handler på det nordiske aktiemarked.

Med købet af Insight får Aloc endnu en håndfuld store finansielle kunder, herunder Norske Securities, Svenska Handelsbanken og Norsk Hydros Pensionskasse.

De vil i løbet af 12 måneder blive overført til Alocs platform, mens Insight-produkterne udfases.

Direktør i Aloc Bonnier, Mikael Munck forklarer, at købet af Insight er led i en ekspansionsplan, som har været planlagt gennem et års tid, og som vil føre til yderligere opkøb eller samarbejder i indeværende år.

Samtidig har selskabet for nylig indgået et samarbejde med WM-data, der allerede har ført til fælles kunder på det finansielle marked.

Der er også indgået en strategisk samarbejdsaftale med selskabet Basispoint om at udvikle et billigt alternativ til de finansielle virksomheders risikostyringsværktøjer.

- De øvrige leverandører på markedet medfører typisk op mod de tidobbelte totale omkostninger for en tilsvarende løsning, siger Mikael Munck.

Systemet er allerede leveret til den første danske kunde, og Aloc og Basispoint har store forventninger til markedet både på nordisk og internationalt plan.

Mikael Munck forklarer, at Aloc med de nye tiltag er i gang med at manøvrere sig ud af en småkedelig økonomisk situation. Virksomheden fik i 2002 et underskud på en halv million kroner, som fulgte et lidt større året før. Direktøren kan dog ikke løfte sløret for sidste års tal, idet regnskabet endnu ikke er godkendt.

Den svenske mediekoncern Bonnier købte i sin tid Aloc for at få fingre i selskabets distribution af ydelsesrækker på obligationer til banker og finansielle institutioner.

Den del er nu flyttet over i Bonnier Finansinformation, mens Aloc Bonnier kører videre som en ren softwareforretning med lige over 70 ansatte på de nu fire kontorer i Odense, Århus, Oslo og Stockholm, hvor virksomheden deler adresse med moderselskabet.

I alt har Aloc Bonnier 125 danske kunder, hvoraf de 80 anvender selskabets finans-styringsværktøj. Dertil kommer 35 kunder på et rådgivningsværktøj, som pensionsselskaber bruger til at anbefale formuende pensionskunder, hvordan de skal anbringe deres midler.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

Senior Data Scientist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S