Endnu en offentlig ansat dømt i bestikkelsessagen: Anker med det samme til landsretten

En tidligere offentlig ansat fra Udenrigsministeriet er dømt for at have modtaget bestikkelse fra it-leverandøren Atea.

Artikel top billede

En tidligere offentlig ansat hos Udenrigsministeriet blev i dag dømt i retten i Glostrup for modtagelse af bestikkelse.

Straffen lyder på 20 dages betinget fængsel og 40 timers samfundstjeneste.

Ifølge retten havde han tilbage i 2012 modtaget et Samsung 46-tommer fjernsyn til en værdi af cirka 13.800 kroner. Han betalte selv 6.240 kroner, men fik ifølge retten en uberettiget rabat eller fordel på 7.600 kroner.

Den tidligere ansatte erkendte, at han havde modtaget fjernsynet, men har anket dommen til landsretten. Personen er stadig omfattet af navneforbud.

Må købe til rabat andre steder

I retten lød forsvarers forklaring, at der i Udenrigsministeriet er en ordning om, at man kan købe med rabat hos udvalgte butikker. En af disse butikker er en anden leverandør til Udenrigsministeriet, hvor man som ministerie-ansat kan købe varer med rabat.

"Derfor tænkte min klient ikke over, at han ikke måtte købe et TV igennem Atea, for han måtte jo købe Baresso-kaffe eller Nike-sko til rabatpriser andre steder på grund af sin stilling hos ministeriet," forklarer forsvarsadvokat Peter Trudsø til Computerworld.

Derudover var der ifølge den dømte heller ikke retningslinjer som definerede, at man ikke måtte købe produkter hos leverandører til rabat.

Det er den ottende sag mod en offentligt ansat, der er tiltalt for at have modtaget bestikkelse i form af iPads, computere, iPhones, fjernsyn eller andre elektroniske goder enten som gave eller i form af en klækkelig rabat.

Flere af de dømte har anket dommen. De første ankesager vil finde sted i marts.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S