Endnu en offentlig ansat dømt i bestikkelsessagen: Anker med det samme til landsretten

En tidligere offentlig ansat fra Udenrigsministeriet er dømt for at have modtaget bestikkelse fra it-leverandøren Atea.

Artikel top billede

En tidligere offentlig ansat hos Udenrigsministeriet blev i dag dømt i retten i Glostrup for modtagelse af bestikkelse.

Straffen lyder på 20 dages betinget fængsel og 40 timers samfundstjeneste.

Ifølge retten havde han tilbage i 2012 modtaget et Samsung 46-tommer fjernsyn til en værdi af cirka 13.800 kroner. Han betalte selv 6.240 kroner, men fik ifølge retten en uberettiget rabat eller fordel på 7.600 kroner.

Den tidligere ansatte erkendte, at han havde modtaget fjernsynet, men har anket dommen til landsretten. Personen er stadig omfattet af navneforbud.

Må købe til rabat andre steder

I retten lød forsvarers forklaring, at der i Udenrigsministeriet er en ordning om, at man kan købe med rabat hos udvalgte butikker. En af disse butikker er en anden leverandør til Udenrigsministeriet, hvor man som ministerie-ansat kan købe varer med rabat.

"Derfor tænkte min klient ikke over, at han ikke måtte købe et TV igennem Atea, for han måtte jo købe Baresso-kaffe eller Nike-sko til rabatpriser andre steder på grund af sin stilling hos ministeriet," forklarer forsvarsadvokat Peter Trudsø til Computerworld.

Derudover var der ifølge den dømte heller ikke retningslinjer som definerede, at man ikke måtte købe produkter hos leverandører til rabat.

Det er den ottende sag mod en offentligt ansat, der er tiltalt for at have modtaget bestikkelse i form af iPads, computere, iPhones, fjernsyn eller andre elektroniske goder enten som gave eller i form af en klækkelig rabat.

Flere af de dømte har anket dommen. De første ankesager vil finde sted i marts.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics