Afgiftsforslag er det glade vanvid: Giver ingen mening med ny sær afgift på it-udstyr og lagermedier

At finansiere kunsterne med en skæv særskat på bestemte former for teknologi er helt hen i vejret og vækker snarere minder om middelalderlige afgifter end om en moderne nation.

Artikel top billede

Lager- og støttemedie for musik- og filmbranchen.

For flere hundrede år siden sparkede utilfredse franskmænd deres træsko ind i maskineriet for at stoppe maskinernes fremmarch.

Deres modstand blev kun til et komma i historien. Men deres træsko, den såkaldte sabot, lever stadig, når vi i dag taler om sabotage.

Altså indtil slagsmålet om blankmedieordningen for nyligt blev genoplivet.

Blankmedieordningen daterer sig tilbage til 1992, hvor de helt tidlige internetbrugere downloadede og kopierede til tomme/blanke lagermedier som bånd, cd'er og dvd'er i stor stil - deraf navnet for ordningen.

Ordningen er således en kompensation til kunstnere, som eksempelvis hører til i musikbranchen, der mister indtægter som følge af lovlige kopier til tomme medier. Derfor får de i dag 4,28 kroner for hvert solgt hukommelseskort.

At støtte kunstarter som musik og film er en sympatisk tanke, specielt inden for et lille sprogområde som det danske.

Men at finansiere kunsterne med en sær og skæv særskat på bestemte former for teknologi er helt hen i vejret og vækker snarere minder om sære middelalderlige afgifter end om en moderne nation.

Og det er endnu mere galt, at ophavsrettighedsorganisationen Copydan nu rasler med sablen i forventning om en revision af afgiften. En revision, som reelt vil betyde en særskat på alt, hvor musik og film potentielt kan opbevares.

Åbentlyst vanvid

Vanviddet i det forslag er så åbenlyst, at det næsten ikke er værd at bruge tid på.

Som et vittigt hoved på redaktionen bemærkede, så kan kan de fleste telefoner i dag både tage, lagre og distribuere mere eller mindre frække selfies.

Alligevel er der ingen, som (endnu) arbejder for særlige afgifter, der skal kompensere hverken portrætfotografer eller pornobranchen.

Samtidig udvikler teknologien sig så hurtigt, at selv en revision af afgiften kun kan ende i kaos. Tænk bare på, hvordan pladsen i telefoner i dag vokser eksplosivt - eller tænk på de 10, 15 eller 20 gigabyte, som cloud-baserede tjenester i dag tilbyder gratis.

Skal de også være underlagt en afgift eller en sær taxametermodel, fordi en række organisationer historisk har haft adgang til kulturpolitikere med begrænset teknisk indsigt?

Selvfølgelig ikke.

Ophavsrettighedsorganisationen må samle deres træsko op igen, og i lighed med de øvrige brancher må de arbejde på at finde forretningsmodeller, som matcher den moderne verden og de moderne forbrugere.

Og så må politikerne tage ansvar for kunsten og kunststøtten gennem finansloven. Ikke gennem sære og umulige afgifter, som tilgodeser bestemte brancher og pengemænd.

Læs også: Vildt slagsmål på vej: Nu vil de lægge nye musik- og film-afgifter på din pc og smartphone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S