Opråb fra kendt softwareudvikler: Drop de håbløse krav til adgangskoder - giver ingen mening længere

Mange onlinetjenesters krav til brugernes adgangskoder giver ingen mening, lyder opråbet fra den kendte softwareudvikler Jeff Atwood, der står bag Stack Overflow.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

"På grund af cloud computing og GPU password hash cracking er en hvilken som helst adgangskode på otte tegn eller mindre i dag faretruende tæt på slet ikke at være en adgangskode."

Sådan lyder opråbet fra Jeff Atwood, der er softwareudvikler, iværksætter og ikke mindst medstifter af det populære programmør-website Stack Overflow, i et blogindlæg.

Her argumenterer han for, hvorfor mange af de krav til adgangskoder, forskellige internet-tjenester anvender i dag, ikke giver ret meget mening.

Det gælder eksempelvis regler om, at der skal være tal eller symboler i adgangskoden.

Den type regler frustrerer mange brugere, der derfor forsøger at omgå reglerne eller forsimple adgangskoden, så den lever op til reglerne.

Værre er det, at analyser af de mest populære adgangskoder på internettet viser, at reglerne alligevel ikke vil have den ønskede effekt - som jo er at skabe mere unikke og sikre adgangskoder.

Læs også: Her er de 25 mest populære adgangskoder: Dem må du aldrig vælge

Jeff Atwood slår til gengæld et slag for, at den vigtigste regel af alle bør være, at adgangskoden skal være længere, end det i dag typisk er tilfældet.

Konkret mener han, at en almindelige brugers adgangskode bør være på minumum 10 tegn, mens en bruger, der eksempelvis har administrator-rettigheder, bør have adgangskoder på 15 tegn eller mere.

Sådan får vi bedre adgangskoder

Eksempelvis viser det sig via analyser af de 25 mest almindelige adgangskoder, at kun fem af de 25 på listen er på 10 tegn eller mere.

"...så hvis vi kræver adgangskoder på 10 tegn, har vi allerede reduceret vores eksponering blandt de mest almindelige adgangskoder med 80 procent."

Jeff Atwood foreslår samtidig, at man ganske enkelt begynder at stille krav om, at brugerne ikke må vælge en adgangskode, der er på listen over de mest almindelige adgangskoder.

"Der er ingen tvivl om, at en hacker vil prøve disse almindelige adgangskoder i et forsøg på at hacke - og det er chokerende, hvor lang du kan komme med blot at begrænse dig til de 1.000 mest almindelige adgangskoder," skriver Jeff Atwood.

Samtidig mener Stack Overflow-stifteren, at man helt banalt skal afvise adgangskoder, der er identiske med brugernavnet eller brugerens email-adresse.

Måleværktøjer dur ikke

Det er ikke først gang, at webtjenesternes krav til adgangskoder bliver kritiseret.

Der har også tidligere været kritik af de måleværktøjer, de forskellige tjenester anvender til at fortælle dig, om din nye adgangskode er for svag, acceptabel eller ligefrem stærk.

Forskere fra Concordia University i Canada udførte sidste år et interessant studie af måleværktøjerne ved at sende millioner af ikke specielt gode adgangskoder igennem de værktøjer, som blandt andre Google, Yahoo!, Dropbox, Twitter og Skype gør brug af.

"Udfaldet viste sig at være meget inkonsekvent. Det, der var stærkt på én webside, var svagt på en anden," lød konklusionen.

"Disse svagheder og inkonvensen kan forvirre brugerne, når de skal vælge et stærkere password og derfor mindske formålet med disse måleværktøjer."

Læs mere om den undersøgelse her.

Læs også:

Her er de 25 mest populære adgangskoder: Dem må du aldrig vælge

Brugernavn og adgangskode er ikke længere nok: Nu hitter flerfaktor-login

Derfor kan din 'stærke' adgangskode være totalt usikker - også selv om du får noget andet at vide

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen