Opråb fra kendt softwareudvikler: Drop de håbløse krav til adgangskoder - giver ingen mening længere

Mange onlinetjenesters krav til brugernes adgangskoder giver ingen mening, lyder opråbet fra den kendte softwareudvikler Jeff Atwood, der står bag Stack Overflow.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

"På grund af cloud computing og GPU password hash cracking er en hvilken som helst adgangskode på otte tegn eller mindre i dag faretruende tæt på slet ikke at være en adgangskode."

Sådan lyder opråbet fra Jeff Atwood, der er softwareudvikler, iværksætter og ikke mindst medstifter af det populære programmør-website Stack Overflow, i et blogindlæg.

Her argumenterer han for, hvorfor mange af de krav til adgangskoder, forskellige internet-tjenester anvender i dag, ikke giver ret meget mening.

Det gælder eksempelvis regler om, at der skal være tal eller symboler i adgangskoden.

Den type regler frustrerer mange brugere, der derfor forsøger at omgå reglerne eller forsimple adgangskoden, så den lever op til reglerne.

Værre er det, at analyser af de mest populære adgangskoder på internettet viser, at reglerne alligevel ikke vil have den ønskede effekt - som jo er at skabe mere unikke og sikre adgangskoder.

Læs også: Her er de 25 mest populære adgangskoder: Dem må du aldrig vælge

Jeff Atwood slår til gengæld et slag for, at den vigtigste regel af alle bør være, at adgangskoden skal være længere, end det i dag typisk er tilfældet.

Konkret mener han, at en almindelige brugers adgangskode bør være på minumum 10 tegn, mens en bruger, der eksempelvis har administrator-rettigheder, bør have adgangskoder på 15 tegn eller mere.

Sådan får vi bedre adgangskoder

Eksempelvis viser det sig via analyser af de 25 mest almindelige adgangskoder, at kun fem af de 25 på listen er på 10 tegn eller mere.

"...så hvis vi kræver adgangskoder på 10 tegn, har vi allerede reduceret vores eksponering blandt de mest almindelige adgangskoder med 80 procent."

Jeff Atwood foreslår samtidig, at man ganske enkelt begynder at stille krav om, at brugerne ikke må vælge en adgangskode, der er på listen over de mest almindelige adgangskoder.

"Der er ingen tvivl om, at en hacker vil prøve disse almindelige adgangskoder i et forsøg på at hacke - og det er chokerende, hvor lang du kan komme med blot at begrænse dig til de 1.000 mest almindelige adgangskoder," skriver Jeff Atwood.

Samtidig mener Stack Overflow-stifteren, at man helt banalt skal afvise adgangskoder, der er identiske med brugernavnet eller brugerens email-adresse.

Måleværktøjer dur ikke

Det er ikke først gang, at webtjenesternes krav til adgangskoder bliver kritiseret.

Der har også tidligere været kritik af de måleværktøjer, de forskellige tjenester anvender til at fortælle dig, om din nye adgangskode er for svag, acceptabel eller ligefrem stærk.

Forskere fra Concordia University i Canada udførte sidste år et interessant studie af måleværktøjerne ved at sende millioner af ikke specielt gode adgangskoder igennem de værktøjer, som blandt andre Google, Yahoo!, Dropbox, Twitter og Skype gør brug af.

"Udfaldet viste sig at være meget inkonsekvent. Det, der var stærkt på én webside, var svagt på en anden," lød konklusionen.

"Disse svagheder og inkonvensen kan forvirre brugerne, når de skal vælge et stærkere password og derfor mindske formålet med disse måleværktøjer."

Læs mere om den undersøgelse her.

Læs også:

Her er de 25 mest populære adgangskoder: Dem må du aldrig vælge

Brugernavn og adgangskode er ikke længere nok: Nu hitter flerfaktor-login

Derfor kan din 'stærke' adgangskode være totalt usikker - også selv om du får noget andet at vide

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS