Tjen 68.000 kroner om måneden: Denne danske it-kandidat-uddannelse giver dig den bedste løn

Der er stor forskel på lønniveauet for personer, som har taget en it-relateret kandidat-uddannelse herhjemme: Den bedste lønnede uddannelse sikrer en månedsløn på 68.000 kroner. Den dårligste blot 36.000 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er høj efterspørgsel efter it-folk med højt kompetenceniveau i Danmark i disse år, hvor it-løsningerne og behovene bliver mere og mere komplekse.

Den type efterspørgsel har ofte afsmittende effekt på løn-niveauet for højtuddannede medarbejdere.

Blandt de højtuddannede it-folk - der har uddannelser på kandidat-niveau- er det datalogerne, der har den klart højeste årsløn.

Det viser en ny undersøgelse over den løn, som man kan forvente, hvis man tager en kandidat-uddannelse, som tænketanken Cepos har udarbejdet for Berlingske Business.

Ifølge listen giver uddannelsen som cand.merc i datalogi den højeste løn blandt de danske it-kandidater, nemlig 812.703 kroner om året. Det svarer til en gennemsnitlig månedsløn på knap 68.000 kroner.

I bunden på listen over lønninger til it-kandidater ligger personer, der har taget en kandidatgrad som cand.it i Games. De får i gennemsnit 431.941 kroner om året. Det svarer til en gennemsnitlig månedsløn på 36.000 kroner.

Her er listen fra Berlingske Business over gennemsnitlige lønninger for it-uddannelserne:

- Datalogi cand.merc.: 812.703 kroner om året.

- Datalogi cand.scient.: 758.576 kroner om året.

- It til organisationer, cand.it. 692.422 kroner om året.

- Civilingeniør (it), kand. 653.323 kroner om året.

- Datalingvistik, cand.ling.merc. 646,299 kroner om året.

- Tværfaglig it, cand.it. 642.664 kroner om året.

- E-business, cand.it. 614.524 kroner om året.

- Softwareudvikling og -teknologi, cand.it. 546.106 kroner om året.

- IT-informatik, civiling.kand. 526.262 kroner om året.

- Civilingeniør (Elektronik-IT), kand. 510.743 kroner om året.

- Digital design og kommunikation, cand.it. 457.377 kroner om året.

- Games, cand.it. 431.941 kroner om året.

Sælgere tjener mest i it-branchen

Tidligere tal fra IT Branchen viser, at gennemsnitslønningerne i den danske it-branche toppes af sælgere af it-udstyr.

Deres gennemsnitsløn ligger dog en en del under de højest-lønnede  kandidater med et niveau i omegnen af 590.000 kroner om året eller godt 49.000 kroner om måneden.

Det kan du læse mere om her: Her får man den højeste løn i den danske it-branche.

Den danske it-branche beskæftiger omkring 84.000 danskere. Hertil kommer alle de personer, der arbejder med it uden for selve branchen. Der har i det seneste år især været øget efterspørgsel efter software-udviklere og it-konsulenter.

IT-Branchen har tidligere peget på, at den eneste grund til, at der ikke er beskæftiget endnu flere danskere i it-branchen er manglen på folk.

Ifølge IT-Branchen har helt op til hver tredje it-virksomhed måtte opgive at besætte stillinger på grund af manglen på kvalificeret arbejdskraft.

Ifølge it-jobportalen IT-Jobbank er der herhjemme især er mangel på folk med kompetencer inden for .Net og PHP.

Det kan du læse mere om her: Disse it-folk er danske it-virksomheder især på udkig efter

De høje lønninger er ikke mindst i det offentlige en udfordring, da mange it-folk vælger at søge over mod det private erhvervsliv, der ofte betaler bedre.

Således oplever de danske kommuner ofte, at it-folk siger op, fordi de får tilbudt mange tusinder kroner mere om måneden i løn fra private selskaber.

Det kan du læse mere om her: It-folk gider ikke have job i staten: "Det rækker altså ikke at tilbyde en it-professionel med 15-20 års erfaring 27.000 kroner om måneden"

Læs også:
Kommunale it-chefer: "Vi oplever ofte, at folk forlader os og på vej ud af døren fortæller, at de har fået tilbudt 5.000 eller 7.000 kroner mere i en privat virksomhed"

Den danske it-branche vokser: Så mange danskere er beskæftiget i it-branchen

Statens it-boss: "Jeg betaler i dag markant mere for en dygtig projektleder end jeg gjorde for et par år siden"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job