Stor spilforhandler hacket: Kriminelle havde adgang til kunders kreditkortoplysninger i fem måneder

It-kriminelle har tilsyneladende haft adgang til fortrolige kundedata hos den populære spilforhandler GameStop i fem måneder. Kunders kreditkortoplysninger bliver solgt på nettet.

Artikel top billede

Hvis du har købt spil på forhandleren GameStops amerikanske webshop i perioden fra september 2016 til februar 2017, har hackere muligvis haft adgang til dine kreditkortoplysninger.

Ifølge den anerkendte amerikanske sikkerhedsblogger Brian Krebs bliver der solgt kreditkortoplysninger fra GameStop-kunder på nettet - inklusive den trecifrede sikkerhedskode.

Handelshjemmesider gemmer normalt ikke sikkerhedskoden, men hvis hackere har kontrol over en hjemmeside, er det let at kopiere og lagre informationerne ved hjælp af dertil indrettet malware.

GameStop anerkender, at man er i gang med at efterforske problemet, men den amerikanske virksomhed kommer ikke med detaljer om, hvor mange kunder problemet omfatter, ligesom dens rådgivning i kundesikkerhed også er mindre betryggende.

"Vi beklager de eventuelle bekymringer, sagen måtte skabe for vores kunder. GameStop vil gerne minde sine kunder om, at det altid er en god ide at gennemse sine kontobevægelser for uautoriserede betalinger," skriver spilforhandleren i et sikkerhedsopslag.

Hackerne vil vide, hvad du spiller

Det er endnu uklart, om hackerne har stjålet andet end kreditkortinformationer fra GameStops systemer.

Men ifølge den amerikanske malware-analytiker Christopher Boyd fra sikkerhedsfirmaet Malwarebytes er informationer om, hvem der har købt hvilke spil, guld værd for kriminelle.

Læs også: Spilbranchen er blevet mål for kombinerede DDoS- og hacker-angreb

Ifølge Boyd kan det bruges til målrettet phishing efter login-oplysninger til spillene, som en hacker så kan bruge til at phishe andre spillere i brugerens navn.

"Selv hvis man ser bort fra, hvor alvorligt det er at miste kreditkortoplysninger, så kan ethvert brud på sikkerheden hos en butik, der sælger spil til offentligeden være en kæmpe gevinst for en svindler," siger han til Securityweek.

Problemet omfatter ikke GameStops fysiske butikker, ligesom den danske hjemmeside GameStop.dk heller ikke er berørt.

Læs også: Kreditkort-spærringerne eksploderer: 100.000 danskere får spærret deres kort

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network