Stor spilforhandler hacket: Kriminelle havde adgang til kunders kreditkortoplysninger i fem måneder

It-kriminelle har tilsyneladende haft adgang til fortrolige kundedata hos den populære spilforhandler GameStop i fem måneder. Kunders kreditkortoplysninger bliver solgt på nettet.

Artikel top billede

Hvis du har købt spil på forhandleren GameStops amerikanske webshop i perioden fra september 2016 til februar 2017, har hackere muligvis haft adgang til dine kreditkortoplysninger.

Ifølge den anerkendte amerikanske sikkerhedsblogger Brian Krebs bliver der solgt kreditkortoplysninger fra GameStop-kunder på nettet - inklusive den trecifrede sikkerhedskode.

Handelshjemmesider gemmer normalt ikke sikkerhedskoden, men hvis hackere har kontrol over en hjemmeside, er det let at kopiere og lagre informationerne ved hjælp af dertil indrettet malware.

GameStop anerkender, at man er i gang med at efterforske problemet, men den amerikanske virksomhed kommer ikke med detaljer om, hvor mange kunder problemet omfatter, ligesom dens rådgivning i kundesikkerhed også er mindre betryggende.

"Vi beklager de eventuelle bekymringer, sagen måtte skabe for vores kunder. GameStop vil gerne minde sine kunder om, at det altid er en god ide at gennemse sine kontobevægelser for uautoriserede betalinger," skriver spilforhandleren i et sikkerhedsopslag.

Hackerne vil vide, hvad du spiller

Det er endnu uklart, om hackerne har stjålet andet end kreditkortinformationer fra GameStops systemer.

Men ifølge den amerikanske malware-analytiker Christopher Boyd fra sikkerhedsfirmaet Malwarebytes er informationer om, hvem der har købt hvilke spil, guld værd for kriminelle.

Læs også: Spilbranchen er blevet mål for kombinerede DDoS- og hacker-angreb

Ifølge Boyd kan det bruges til målrettet phishing efter login-oplysninger til spillene, som en hacker så kan bruge til at phishe andre spillere i brugerens navn.

"Selv hvis man ser bort fra, hvor alvorligt det er at miste kreditkortoplysninger, så kan ethvert brud på sikkerheden hos en butik, der sælger spil til offentligeden være en kæmpe gevinst for en svindler," siger han til Securityweek.

Problemet omfatter ikke GameStops fysiske butikker, ligesom den danske hjemmeside GameStop.dk heller ikke er berørt.

Læs også: Kreditkort-spærringerne eksploderer: 100.000 danskere får spærret deres kort

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect