Microsoft tilbyder ekstra licenser gratis

Microsoft lancerer endnu en godbid til det engang så udskældte Software Assurance-licensprogram. Kunderne kan fremover gratis få leveret serversoftware - dog kun til slukkede servere, som kun bliver tændt i katastrofe-situationer. Kritikere finder ordningen lige lovligt letkøbt.

Microsoft tilbyder gratis serversoftware til kunder, der i forvejen har købt selskabets Software Assurance licens-program. Selskabet udhuler dog ikke licens-programmet, som er en af grundstammerne i Microsofts indtjening.

I stedet vil de gratis licenser alene blive givet til slukkede maskiner - de såkaldte 'kolde servere' - som bliver brugt til nød-backup. De vil fremover kunne stå klar med en gratis kopi af Microsofts software.

Skal være slukkede

Microsoft understreger, at det er afgørende, at de pågældende servere er slukkede, medmindre der er tale om nødstilfælde.

Kritikere mener, at Microsoft buldrer på reklametrommerne med den nye ordning, som primært henvender sig til små og mellemstore virksomheder.

Kritikerne peger på, at mange af de små og mellemstore virksomheder slet ikke har ressourcerne til at have en række servere stående klar, til en eventuel nødsituation indtræffer.

Microsoft peger til gengæld på, at tilbuddet sigter mod at tilføre værdi til Microsofts Software Assurance-licensordning.

Microsoft tilførte sidste år en række ekstra-ydelser til det dengang stærkt udskældte Software Assurence-opgraderings licensprogram. Det handlede om gratis support, uddannelse, installations-værktøjer, ret til at bruge Microsoft-programmer på hjemme-pc'en og rabatter på visse andre Microsoft-produkter.

Årlig betaling

Software Assurance blev introduceret i 2001 sammen med et koncept for volumen-licenser, Licensing 6.0. Kritikerne mente dengang, at lanceringen af programmerne mest handlede om skjult prisforhøjelse.

Software Assurance-programmet bygger på en ordning, hvor kunderne betaler en årlig pris på omkring 29 procent af deres årlige licens-betaling for desktop-software samt 25 procent for deres server-applikationer.

Til gengæld får de løbende alle opgraderinger på Microsofts software.

Det har visse fordele for kunder, der anvender programmer, som ofte bliver opgraderet, mens der kan gå år mellem andre Microsoft-produkter bliver opgraderet. For eksempel ventes den næste opgradering af SQL Server 2000 først i 2005, mens XP's efterfølger Longhorn først ventes på gaden i 2006.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S