Pas på denne nye ransomware: "Karmen" gør det meget nemt for i it-kriminelle at angribe dig

It-kriminelle kan købe sig adgang til værktøjer og et smart dashboard, der gør det nemt og overskueligt at angribe ofre med ransomwaren Karmen.

Artikel top billede

En stor del af forklaringen på, at mængden af ransomware fortsætter med at stige, er at der er et boom i 'ransomware as a service'.

Med ransomware as a service kan it-kriminelle uden de store teknisker evner let betale sig til de værktøjer og den infrastruktur, der skal bruges til et ransomware-angreb.

Og det er præcis, hvad der er tilfældet med en ny ransomware, der er på spil for tiden.

Læs mere: Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

"Karmen," som ransomwaren er døbt, stammer fra Rusland og begyndte at røre på sig for nogle måneder siden, hvorefter angrebene nu ser ud til at tage til i styrke.

Blandt andet er der set ofre i Tyskland og USA.

Sikkerhedsfirmaet Recorded Future bringer en analyse af Karmen og skriver blandt andet, at en russer, der kalder sig DevBitox, står for at sælge Karmen via fora for it-kriminelle.

Det menes dog ikke at være ham, der har udviklet ransomwaren.

Sådan rammer Karmen

Recorded Future skriver, at Karmen udspringer af open source ransomware-projektet Hidden Tear.

Karmen krypterer data på ofrenes maskiner ved hjælp af krypteringsprotokollen AES-256, hvorefter der kræves løsepenge for at frigive krypteringsnøglen.

Det mest interessante ved Karmen er dog, at man som it-kriminel kan købe sig adgang til alle værktøjer til at angribe med.

Det inkluderer blandt andet flot, brugervenligt dashboard med analyse-funktioner, hvor man får overblikket over, hvor mange ofre man har ramt, og hvor mange der har betalt løsepenge.

Det er desværre den type løsninger, der er med til at forstærke ransomware-truslen, har sikkerhedsekspert Peter Kruse tidligere forklaret til Computerworld. Læs det interview her

Se Karmen demonstreret i videoen herunder:

Læs også:

Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Vær på vagt: Disse tre ransomware-familier udgør de største trusler netop nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S