Ny smart fidus: Hackere snyder dig med fup-tegn som ikke kan afsløres med det blotte øje

Et nyt, simpelt trick med kyrilliske bogstaver gør det muligt at skabe fuldstændigt troværdige phishing-sites. Firefox, Opera og Chrome er sårbare.

Artikel top billede

Når du besøger en officiel hjemmeside som apple.com med din Firefox-browser, kan du ikke længere stole på den grønne hængelås i øverste venstre hjørne.

Hængelåsen forsikrer dig om, at din kommunikation med det pågældende websted er krypteret og dermed beskyttet mod ubudne gæster.

Men noget så simpelt som kyrilliske bogstaver - som anvendes i blandt andet Rusland - gør det muligt for hackere at skabe phishing-sites, der ligner kendte hjemmesider på en prik med hængelås og det hele.

Slaviske bogstaver ligner engelske ord

Angrebstypen er baseret på systemet Unicode, der er industristandarden for, hvordan computere håndterer og viser tekst på alle verdens sprog og skriftsystemer.

Kort fortalt tildeler Unicode hver enkelt tegn en værdi, der afgør, hvordan tegnet håndteres og vises i for eksempel en browser.

Det er Unicode, der bestemmer, hvordan et registreret domænenavns URL ser ud, og det er her, kernen i phishing-angrebet ligger.

Det er muligt at registrere domæner i mange forskellige skriftsystemer, men selvom bogstaver i forskellige alfabeter ligner hinanden til forveksling, har de ikke den samme værdi i Unicode.

Derfor kan hackere så let som ingenting registrere et domænenavn med tegn fra forskellige alfabeter, der tilsammen ligner et kendt websted som "apple.com" i Unicode.

De fleste browsere advarer automatisk brugeren, hvis der er flere alfabeter involveret i et domænenavn.

Men hvis en hacker registrerer et domæne med kyrilliske bogstaver, der ligner et engelsk ord, så kan han uden problemer registrere et tilsyneladende sikkert domæne, der i brugerens browser tilsyneladende hedder det samme som den side, brugeren søger.

Udvikleren Xudong Zheng har demonstreret problemet ved at registrere det kyrilliske domænenavn xn--80ak6aa92e.com.

Prøv at taste det ind i din browser.

Hvis du bruger en Firefox, Opera eller Chrome, så kommer du ind på hjemmesiden apple.com, der ejes af Zheng.

Med hængelås og det hele.

Google har patchet - Firefox overvejer det

Google har erkendt problemet og lukket sikkerhedshullet med den netop udrullede opdatering 58.

Mozilla afviste i første omgang overhovedet at kigge på sagen med den begrundelse, at problemet lå hos Apple, fordi Xudong Zhengs proof-of-concept brugte apple.com som eksempel.

Siden har Mozilla dog tilsyneladende erkendt, at der er et problem i Firefox-browseren, men der er ingen konkrete udmeldinger om, hvordan eller hvornår, Mozilla vil adressere det.

Indtil da kan Firefox-brugere indtaste "about:config" i browserfeltet for at få adgang til indstillingerne. Her kan præferencen "network.IDN_show_punycode" ændres til "true", og så burde Firefox vise det registrerede domænenavn i stedet for det oversatte.

Læs også: Advarsel til Gmail-brugerne: Lumsk phishing-mail på spil netop nu - sådan spotter du den

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect