"Der stod simpelthen 13 metal-printere på rad og række, som sprøjtede metal-emner ud i hundredetusindevis om året"

"Der stod simpelthen 13 metal-printere på rad og række, der sprøjtede metal-emner ud i hundredetusindevis om året."

Artikel top billede

"I slutningen af 2016 besøgte jeg den store franske dækproducent Michelin, der har en kæmpefacilitet til dækproduktion langt ude på landet ved Clermont-Ferrand.

Her 3D-printer Michelin i metal de forme, som selskabet bruger til dækafstøbning.

Der stod simpelthen 13 metal-printere på rad og række, der sprøjtede metal-emner ud i hundredetusindevis om året.

3D-printene har Michelin brugt til at lave en helt ny type dæk, som kan køre både sommer og vinter - ‘Cross Climate,' kalder de det - og sat sig på et helt nyt marked.

Det var for mig meget imponerende at se 3D-print i et produktions-setup på et fabriksgulv.

Vi har jo kendt til 3D-print til prototyper og med små maskiner i mange år, men jeg havde aldrig tidligere set 3D-print i et produktions-setup på et fabriksgulv. Det var meget imponerende.

Med 3D-print anvendt på denne måde kan man først og fremmest indbygge kølekanaler i støbeværktøjerne, så man kan støbe hurtigere, fordi man kan køle emnerne ned.

I det her tilfælde havde Michelin også indbygget nogle avancerede geometrier, så de kunne indbygge nogle riller i dækkene, som ikke kunne laves på andre måder.

Med 3D-print har Michelin simpelthen fået frihed til at designe de optimale egenskaber i deres emner uden at lade sig begrænse af traditionel fremstilling.

Alle de andre steder, som jeg har set, har haft enkeltstående maskiner, hvor man ligesom har printet noget og så taget en platform ud ad maskinen, som man så har skullet rengøre manuelt.

Her var arbejdet automatiseret med en robot, der hentede platformen ud og kørte den hen til kvalitetssikring og lignende.

For mig viste det, at 3D-print er klar til fabriksgulvet. Det er nu, det går i gang med industriel produktion med 3D-print.

Vi har ikke noget lignende i Danmark [som Michelin-projektet, red] endnu, men vi er på Teknologisk Institut ved bygge en fuld-skala produktionsline med metal-3D-print i samarbejde med Michelin. Den kommer til at hedde AM-LINE.

På den måde vil Teknologisk Institut blive firstmover inden for industriel produktion med 3D-print i Danmark.

Ellers er det sparsomt med eksempler i Danmark. Grundfos er nok det selskab, der er længst fremme.

Grundfos har formuleret en strategi på området, og jeg tror, at vi vil begynde at se industriel produktion her om en fem års tid."

Jeppe Skinnerup Byskov, team manager i Product Development Materials, Teknologisk Institut.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S