Sikkerhedshul hos KMD: Fri adgang til andre borgeres lønsedler

KMD’s it-system til kommunerne havde stået åben i 12 år på grund af et sikkerhedshul, men en anden sikkerhedsfejl gav borgere adgang til endnu flere personlige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For få uger siden kom det frem, at et sikkerhedshul hade givet fri adgang til borgeres cpr-nummer via KMD’s i-system hos kommunerne.

Det blev opdaget af Esben Warming Pedersen fra Netcompany, som efterfølgende blev politianmeldt af KMD for hacking.

Det kan du læse mere om her: KMD-systemer hacket af medarbejder hos konkurrent - fører til politianmeldelse.

Men nu viser det sig, at det ikke var det eneste sikkerhedshul i KMD’s system. Et andet sikkerhedshul har givet borgere mulighed for at se andre borgeres lønsedler, email-korrespondancer med kommunen og andre personlige oplysninger.

Det skriver Finans, der har fået aktindsigt i dokumenter fra Digitaliseringsstyrelsen, der blev gjort opmærksom på fejlen i april.

“Hej. Når jeg logger på Digital Pladsanvisning, kan jeg se andres lønsedler, hvilket ikke burde lade sig gøre,” lyder det i beskeden fra borgeren til Digitaliseringsstyrelsen.

Er blevet rettet

Sikkerhedshullet befandt sig i Digital Pladsvisning, en platform til at søge om institutionsplads til sine børn. Det er den samme platform, hvor Esben Warming Pedersen fandt en sårbarhed, der gav adgang til folks cpr-numre.

KMD blev af Digitaliseringsstyrelsen hurtigt kontaktet efter opdagelsen, hvorefter KMD en time senere kunne meddele, at “hullet” var lukket.

KMD har ikke mistanke om, at sårbarheden er blevet udnyttet, og at borgerne trygt kan lægge dokumenter ud på offentlige it-systemer.

KMD er i øjeblikket presset, da blandt andet A-kassen FTFa har stævnet KMD for 85 millioner kroner i erstatning

Læs mere her: A-kasse med 140.000 medlemmer stævner KMD: Forlanger 85 millioner kroner i erstatning

Læs også: 

Efter nyt krav: KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse