Sådan undgik Danfoss at havne som Mærsk: ”Vi lukkede simpelthen Ukraine ned”

Danfoss blev ramt af Petya-malwaren i Ukraine. Men patchede systemer og hurtig inddæmning forhindrede cyberangrebet i at sprede sig.

Artikel top billede

”Vi lukkede praktisk talt selskabet i Ukraine ned. Forbindelsen blev cuttet og folkene blev sendt hjem.”

Da cyberangrebet Petya i forrige uge hærgede virksomheder over hele verden, ramte det også Danfoss, der har et salgsselskab i Ukraine.

Selskabet benyttede – som langt de fleste virksomheder i Ukraine – regnskabssoftwaren MeDoc, der blev brugt til at sprede Petya.

Du kan læse mere om MeDocs rolle i spredningen af Petya her.

Petya har spredt sig fra Ukraine og lammet store virksomheder over hele verden, men Ifølge Morten Simonsen, der er it-sikkerhedschef hos Danfoss, lykkedes det den danske virksomhed at isolere den ondsindede software i Ukraine, så ingen systemer i andre lande blev ramt.

”Som noget af det allerførste kappede vi forbindelsen til Ukraine. Vi havde maskiner på vores netværk, der blev inficeret, men det var kun de maskiner, der direkte kørte softwaren. Så på den måde slap vi forholdsvist billigt,” siger han til Computerworld.

Patch, patch, patch

Danfoss har 25.000 ansatte, der bruger de samme systemer på tværs af 47 lande, og virksomheden kunne snildt have lidt samme skæbne som Mærsk, der havde lammede it-systemer over hele verden.

Når det alligevel ikke skete, skyldes det, ifølge Morten Simonsen to ting. For det første reagerede man hurtigt og kappede alle forbindelser til Ukraine, og endnu vigtigere var alle systemer fuldt opdaterede på grund af det netop overståede WannaCry-angreb.

”Da WannaCry brød ud fik vi patchet alt, og det var med til at sikre, at vi ikke blev ramt så hårdt af Petya. Ellers kunne det nemt have udviklet sig,” siger Morten Simonsen og tilføjer, at de store, globale hackerangreb har tvunget virksomheden til at
stramme op på sin opdaterings-politik.

"Det er en utrolig tung proces i en stor virksomhed som vores, der også har en del ældre udstyr. Vi har før accepteret, at det tog flere måneder at komme up to date. Det har vi været nødt til at revidere."

Danfoss udsendte it-folk kunne selv fjerne Petya fra afdelingen i Ukraine, der var på normal drift igen efter tre dage.

Du kan læse mere om Mærsks problemer med Petya-angrebet herunder:

Mærsk-medarbejdere modtog falske Microsoft-opkald under Petya-angreb

Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: ?Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Efter hård kritik af dårlig cybersikkerhed: Her er svaret fra Mærsk

Hårdt ramt: Mærsk tjekker 80.000 servere for Petya-ransomware

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS