Stor opgørelse: Her er verdens mest populære programmeringssprog - både Java og C mister terræn

Flere af de mest populære programmeringssprog går tilbage i ny opgørelse. Samtidig er der masser af fremgang for nye og mindre kendte sprog. Se listen her.

Artikel top billede

En række af verdens mest populære programmeringssprog mister i øjeblikket terræn, mens flere opkomlinge har masser af vækst. 
Det konkluderer den hollandske it-virksomhed Tiobe, der arbejder med blandt andet softwaretest og kvalitetssikring, i selskabets seneste opgørelse over verdens mest populære programmeringssprog.

Listen bygger på data fra 25 forskellige søgemaskiner, blandt andet data om antallet af programmører inden for de forskellige sprog, mængden af kurser og antallet af tredjepartsleverandører på området.

Tiobe understreger altid, at listen ikke er et udtryk for, hvilke programmeringssprog, der er bedst - men et indblik i hvordan det går med populariteten.

Java og C går markant tilbage

Der er flere interessante tendenser på Tiobes opgørelse fra denne måned i forhold til august sidste år.

De to mest populære programmeringssprog, Java og C, er nemlig begge gået markant tilbage med et fald i populariteten på henholdsvis 6,05 procent og 4,83 procent.

Og det er langt fra de eneste meget udbredte programmeringssprog, der har svært ved at fastholde positionen på markedet i øjeblikket. 

“Top-programmeringssprogene er i en længerevarende tilbagegang: Både Java og C har den hidtil laveste score på Tiobe-indekset. Og stort set alle de andre sprog på top 10 falder også i forhold til sidste år,” skriver Tiobe.

Disse sprog har masser af fremgang

Til gengæld er der en række mindre kendte sprog langt nede på listen, der vinder frem.

“En ny række af sprog vinder terræn. Værd at bemærke Crystal (#32), Kotlin (#41), Clojure (#42), Hack (#43) og Julia (#46). Særligt Crystal, der er hoppet fra position nummer 60 til 32 på en måned, klarer sig rigtig godt,” lyder det hos Tiobe.

På de fem øverste pladser på Tiobe-indekset er der ikke rykket rundt på pladserne, selvom Java og C altså falder voldsomt i popularitet.

Læs også: Dansk-stiftede Ruby on Rails når vild milepæl: Så mange millioner har nu hentet David Heinemeiers framework

Til gengæld der Visual Basic .Net gået fra en plads nummer otte i august sidste år til nu at være nummer seks. Ruby er samtidig hoppet fra 12. pladsen til nu at ligge nummer 10.

Herunder kan du se de forskellige programmeringssprogs placeringer på listen og udviklingen fra august 2016 til august 2017:


Læs også:

Dansk-stiftede Ruby on Rails når vild milepæl: Så mange millioner har nu hentet David Heinemeiers framework

Flash, Silverlight og Java elimineres i browseren - JavaScript storhitter til webløsninger

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S