Dugfrisk apport afslører: Vi går glip af skattemilliarder fra Google og Facebook

Store it-giganter som Facebook og Google betaler ikke den skat i EU, som de burde, men nu er der kommet tal på, hvor meget der ikke betales

Artikel top billede

EU-samarbejdet har mistet, hvad der svarer til 40 milliarder danske kroner i ikke betalte skatter fra Google og Facebook alene i perioden 2013 til 2015.

Det skriver Reuters, der har læst en rapport fra EU’s arbejdsreform vedrørende skattereformer. Rapporten bliver offentliggjort i dag torsdag.

Google og Facebook har undgået at indbetale skat ved hjælp af “kreativ omgang med bogføring og skattebetalinger.”

“Store internationale it-giganter minimerer skattebetalinger i EU ved at cirkulere al omsætning til lande med lave skatter såsom Irland og Luxembourg,” skrives det i rapporten.

Google og Facebook er udvalgt til rapporten, da begge virksomheder sender deres omsætning til netop Irland og Luxembourg. Ifølge rapporten betaler Google, hvad der svarer til 0,82 procent af sin omsætning i skat i EU. Uden for EU er tallet ni procent.

Beskat omsætningen i stevet for overskud

EU's arbejdsgruppe kommer med specifikke forslag på, hvordan man kan tvinge de store virksomheder til ikke at kunne omgå de europæiske skatteregler.

Blandt andet at man i fremtiden i stedet skal beskatte omsætningen for virksomhederne i de lande, hvor omsætningen er skabt og ikke som nu, hvor man beskatter overskuddet i det land, hvor virksomheden fysisk er placeret: Ofte Irland.

Rapporten offentliggøres to dage før EU’s finansministre skal mødes i Tallinn for at diskutere emnet. Forslaget støttes allerede op af Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

Læs også: Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS