Datatilsynet frygter ny CSC-sag: ”Der er ikke nogen, der har ført tilsyn med noget som helst”

Syv ud af otte statslige myndigheder bryder persondataloven, og flere kontrollerer slet ikke, hvordan følsomme data behandles. Datatilsynet er frustreret." Vi har gennemført så mange inspektioner og kommet med så mange udtalelser, og alligevel er der mange, der ikke har styr på det helt grundlæggende ting."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

”Det er svært at opfatte det som andet end ligegyldighed.”

Jesper Vang er kontorchef hos Datatilsynet, og han har været på inspektion hos otte statslige myndigheder for at sikre, at de overholder persondataloven.

Det gør de ikke.

Syv ud af otte kontrollerede myndigheder bryder loven, og hos fire af dem står det rigtig skidt til: Sundhedsdatastyrelsen, Sundheds- og Ældreministeriet, Beskæftigelsesministeriet og Vejdirektoratet har alle fået karakteren ”meget kritisabelt”.

Det betyder konkret, at de ikke har levet op til persondataloven på nogen af de punkter, der bliver kontrolleret.

Jesper Vang er særligt bekymret over, at de fire myndigheder ikke kontrollerer sikkerheden hos de virksomheder, der håndterer følsomme oplysninger på vegne af dem.

De såkaldte databehandlere.

”Det er rigtig bekymrende. Vi så i CSC-sagen netop, at Rigspolitiet havde valgt at bruge CSC som databehandler, og så viste det sig, at sikkerheden var jammerlig ude hos CSC. Det havde man ikke opdaget, fordi man ikke havde ført tilsyn, og derfor kunne der sidde en svensker i Cambodia og hive meget følsomme oplysninger ud af systemet,” siger han til Computerworld.

”Jeg siger ikke, at det samme er sket her, men det er umuligt at udelukke det, for der er ikke nogen, der fører tilsyn med noget som helst.”

Ingen overraskelse

Det er i dag mere reglen end undtagelsen, at Datatilsynet finder lovbrud, når datasikkerheden i det offentlige kontrolleres.

Tidligere på året gennemførte tilsynet inspektioner hos 16 kommuner og alle fem regioner – og ingen af dem levede fuldt op til persondataloven.

”Det er frustrerende, når vi finder de samme ting gang på gang. Vi har gennemført så mange inspektioner og kommet med så mange udtalelser, og alligevel er der mange, der ikke har styr på det helt grundlæggende ting,” siger Jesper Vang.

Konsekvensfrit lovbrud

Selvom offentlige myndigheder er ret så konsekvente i deres brud på persondataloven, så kommer sagen sjældent videre end en kritik fra Datatilsynet.

I en efterhånden velkendt cyklus kontrollerer tilsynet myndighederne, udtaler en kritik, som medierne skriver om – og så sker der ikke mere.

Det er ikke muligt for tilsynet at give de offentlige myndigheder bøder, og der er således ikke flere strenge at spille på, når kritikken er udtalt på datatilsynets hjemmeside.

”Det har ikke nogen konsekvenser, for det er ikke muligt at straffe offentlige myndigheder. Det er frustrerende, for hvis myndighederne ikke vil følge vores anvisninger, så kan vi ikke gøre noget ved det,” siger Jesper Vang.

Det er stadig usikkert, om det bliver muligt med den nye persondataforordning give bøder til offentlige myndigheder i Danmark.

Justitsministeriet sendte i juli måned et lovforslag baseret på forordningen i høring, men ministeriet undlod at tage stilling til spørgsmålet.

Læs også: Datatilsynet om myndigheders dårlige databeskyttelse: “Vores mistanke bliver bekræftet for fuld udblæsning”

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job