Apple skylder 97 milliarder kroner for ulovlig statsstøtte - nu hiver EU Irland i retten for ikke at opkræve pengene

EU anlægger sag mod Irland for ikke at opkræve 97 milliarder af Apple, som selskabet har fået i ulovlig statsstøtte.

Artikel top billede

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) har en travl dag på EU-kontoret.

Europa-Kommissionen har netop meldt ud, at Luxembourg har givet Amazon en uberettiget skattefordel for omkring 250 millioner euro, mere end 1,8 milliard danske kroner. De penge skal Amazon nu betale tilbage.

Læs mere her: Margrethe Vestager uddeler kæmpe skattesmæk til Amazon - skal betale milliardbeløb tilbage

Samtidig meddeler Europa-Kommissionen med Margrethe Vestager i spidsen også, at den har besluttet at anlægge sag mod Irland for ikke, som krævet i en kommissionsafgørelse, at have inddrevet ulovlig statsstøtte på op til 97 milliarder kroner fra Apple.

Amazon er nemlig ikke ikke det første it-selskab, der har problemer med at overholde EU-lovgivningen.

Irland har ikke overholdt fristen

Sidste år afgjorde Europa-Kommissionen, at Apples skatteaftale med Irland var ulovlig - og her var der tale om hele 97 milliarder danske kroner, som Apple skulle betale tilbage:

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

De penge er dog endnu ikke blevet betalt tilbage af Apple, og det er baggrunden for, at Irland nu trækkes for EU-Domstolen for ikke at have opkrævet pengene, sådan som Europa-Kommissionen ellers har pålagt landet at gøre.

“Irlands frist for at gennemføre Kommissionens afgørelse om den skattemæssige behandling af Apple var den 3. januar 2017, jf. standardprocedurerne, dvs. fire måneder efter den officielle meddelelse om Kommissionens afgørelse.”

Læs også: Irland slår sig i tøjret: Vil ikke være med til at opkræve skatte-milliarder fra Apple

“Den pågældende virksomhed nyder fortsat godt af en ulovlig fordel, indtil den ulovlige støtte er inddrevet, hvilket er grunden til at inddrivelsen skal ske så hurtigt som muligt,” lyder det fra Europa-Kommissionen.

“Irland har pr. dags dato over et år efter Kommissionens afgørelse stadig ikke inddrevet noget af den ulovlige støtte. Selv om Irland har gjort fremskridt med hensyn til at beregne det præcise beløb, som den ulovlige støtte til Apple udgør, så har Irland ikke tænkt sig at afslutte dette arbejde før tidligst i marts 2018.”

Læs også:

Bør vi egentlig ikke droppe alle indkøb af Apples produkter, indtil Apple betaler sin enorme skatteregning?

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S