Hackere stjal hemmelig viden om Windows-sårbarheder direkte fra Microsoft - Microsoft sagde ingenting

Ukendte hackere stjal i 2013 informationer fra Microsofts database med kritiske sårbarheder. Men Microsoft valgte at holde det hemmeligt for sine kunder.

Artikel top billede

Hackere fik i 2013 adgang til Microsofts hemmelige database med kritiske sårbarheder i Windows og virksomhedens andre software-produkter.

Kritiske sårbarheder som endnu ikke var blevet lukket.

Hackerne stjal oplysninger om sårbarhederne, der efterfølgende blev brugt i andre angreb, men alligevel valgte Microsoft ikke at fortælle offentligheden om sagen.

Hackerne fik adgang til Microsoft ved at udnytte en sårbarhed i Java til at inficere en hjemmeside med malware. Hjemmesiden var populær blandt softwareudviklere, og derfor fik hackerne held til at inficere maskiner hos en række store tech-virksomheder – heriblandt Microsoft.

Microsoft fortalte dengang blot om en mindre sikkerhedshændelse, men tidligere ansatte bekræfter overfor Reuters, at man godt vidste, at sagen var alvorlig.

”De opdagede helt sikkert, at sårbarhederne var blevet stjålet. Men jeg mener ikke, at de gjorde særlig meget ud af at undersøge, om sårbarhederne blev brugt,” siger en tidligere Microsoft medarbejder.

Kritiserede NSA for det samme

I forbindelse med cyberangrebet WannaCry, der lammede virksomheder over hele verden tidligere på året, kritiserede Microsoft selv NSA og de amerikanske myndigheder for ikke at offentliggøre deres viden om sårbarheder i populær software.

Angrebet udnyttede en sårbarhed i ældre Windows-versioner, som hackergruppen Shadow Brokers angiveligt har stjålet fra NSA. Og derfor mente Microsofts chef-jurist, Brad Smith, at de amerikanske myndigheder bar en stor del af skylden for WannaCry.

"Gentagne gange er sårbarheder, som myndigheder har registreret, blevet lækket til offentligheden. Vi har set sårbarheder, som CIA har registreret, dukke op på WikiLeaks, og nu har denne sårbarhed, som er blevet stjålet fra NSA, ramt kunder over hele verden," skrev han dengang i et blogindlæg.

Microsoft afviser at uddybe, hvorfor man i 2013 valgte ikke at fortælle, at hackere havde stjålet ikke-patchede sårbarheder i virksomhedens software.

Læs også: Microsoft: USA bærer skylden for weekendens enorme ransomware-angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job