Hackere stjal hemmelig viden om Windows-sårbarheder direkte fra Microsoft - Microsoft sagde ingenting

Ukendte hackere stjal i 2013 informationer fra Microsofts database med kritiske sårbarheder. Men Microsoft valgte at holde det hemmeligt for sine kunder.

Artikel top billede

Hackere fik i 2013 adgang til Microsofts hemmelige database med kritiske sårbarheder i Windows og virksomhedens andre software-produkter.

Kritiske sårbarheder som endnu ikke var blevet lukket.

Hackerne stjal oplysninger om sårbarhederne, der efterfølgende blev brugt i andre angreb, men alligevel valgte Microsoft ikke at fortælle offentligheden om sagen.

Hackerne fik adgang til Microsoft ved at udnytte en sårbarhed i Java til at inficere en hjemmeside med malware. Hjemmesiden var populær blandt softwareudviklere, og derfor fik hackerne held til at inficere maskiner hos en række store tech-virksomheder – heriblandt Microsoft.

Microsoft fortalte dengang blot om en mindre sikkerhedshændelse, men tidligere ansatte bekræfter overfor Reuters, at man godt vidste, at sagen var alvorlig.

”De opdagede helt sikkert, at sårbarhederne var blevet stjålet. Men jeg mener ikke, at de gjorde særlig meget ud af at undersøge, om sårbarhederne blev brugt,” siger en tidligere Microsoft medarbejder.

Kritiserede NSA for det samme

I forbindelse med cyberangrebet WannaCry, der lammede virksomheder over hele verden tidligere på året, kritiserede Microsoft selv NSA og de amerikanske myndigheder for ikke at offentliggøre deres viden om sårbarheder i populær software.

Angrebet udnyttede en sårbarhed i ældre Windows-versioner, som hackergruppen Shadow Brokers angiveligt har stjålet fra NSA. Og derfor mente Microsofts chef-jurist, Brad Smith, at de amerikanske myndigheder bar en stor del af skylden for WannaCry.

"Gentagne gange er sårbarheder, som myndigheder har registreret, blevet lækket til offentligheden. Vi har set sårbarheder, som CIA har registreret, dukke op på WikiLeaks, og nu har denne sårbarhed, som er blevet stjålet fra NSA, ramt kunder over hele verden," skrev han dengang i et blogindlæg.

Microsoft afviser at uddybe, hvorfor man i 2013 valgte ikke at fortælle, at hackere havde stjålet ikke-patchede sårbarheder i virksomhedens software.

Læs også: Microsoft: USA bærer skylden for weekendens enorme ransomware-angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S