Danske regioners it-sikkerhed sejler: 27.000 medarbejdere har admin-rettigheder i en af regionerne

Tre danske regioner får kritik for ikke at beskytte adgangen til it-systemer og sundhedsdata godt nok. Blandt andet har 27.000 medarbejdere i en af regionerne administratorrettigheder. Samtidig er der eksempler på, at adgangskoder ikke er udskiftet i op til ni år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hverken Region Syddanmark, Region Midtjylland eller Region Hovedstaden beskytter adgangen til it-systemer og sundhedsdata på en tilfredsstillingende måde.

Det lyder konklusionen i en ny udtalelse fra statsrevisorerne under Rigsrevisionen.

Statsrevisorerne har den 15. november behandlet sagen med regionerne, der som bekendt har ansvaret for at beskytte borgernes sundhedsdata. Det fører til en beretning til Folketinget, hvor man blandt andet kan læse:

“Statsrevisorerne finder, at de tre regioners beskyttelse af adgangen til it-systemer og sundhedsdata ikke er tilfredsstillende.”

“Hermed er der risiko for, at følsomme og fortrolige persondata kommer i hænderne på uvedkommende eller ikke er pålidelige og tilgængelige, når der er brug for dem,” skriver statsrevisorerne.

27.000 har admin-rettigheder

Statsrevisorerne begrunder blandt andet kritikken af regionerne med, at “sikringstiltag mod hackerangreb ikke i tilstrækkelig grad er implementeret i nogen af de tre regioner.”

“Særligt kritisk er det, at 27.000 medarbejdere i Region Syddanmark har lokaladministratorrettigheder, da det øger risikoen for hackermisbrug.”

Samtidig skriver statsrevisorerne, at styring og kontrol af medarbejdere med privilegerede rettigheder er mangelfuld i alle tre regioner.

Blandt andet er der utilstrækkelig begrænsning af mulighederne for at tilgå internettet, når der logges på med privilegerede rettigheder, lyder det.

Adgangskoder ikke skiftet i ni år

I bemærkningen kan man også læse, at der tilsyneladende slet ikke er styr på adgangskoderne, da man i to af regionerne på ingen måder lever op til god praksis på området:

“At Region Syddanmark og Region Hovedstaden har passwords til system- og servicekonti, der ikke har været skiftet i lang tid – op til ni år – og passwords, der ikke lever op til god praksis.”

“At alle tre regioners logningstiltag er mangelfulde, hvilket gør det vanskeligt at opdage og opklare hackerangreb og misbrug af rettigheder."

"Region Midtjylland har ikke implementeret nogen af de undersøgte logningstiltag, selv om regionen har udarbejdet en politik for området," skriver statsrevisorerne blandt andet i beretningen til Folketinget.

Læs også:

Otte danske myndigheder undersøgt af Datatilsynet - de syv bryder persondataloven

Lad hammeren falde over alle offentlige myndigheder, der sjusker med vores persondata: Giv dem kæmpebøder

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse