Danske regioners it-sikkerhed sejler: 27.000 medarbejdere har admin-rettigheder i en af regionerne

Tre danske regioner får kritik for ikke at beskytte adgangen til it-systemer og sundhedsdata godt nok. Blandt andet har 27.000 medarbejdere i en af regionerne administratorrettigheder. Samtidig er der eksempler på, at adgangskoder ikke er udskiftet i op til ni år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hverken Region Syddanmark, Region Midtjylland eller Region Hovedstaden beskytter adgangen til it-systemer og sundhedsdata på en tilfredsstillingende måde.

Det lyder konklusionen i en ny udtalelse fra statsrevisorerne under Rigsrevisionen.

Statsrevisorerne har den 15. november behandlet sagen med regionerne, der som bekendt har ansvaret for at beskytte borgernes sundhedsdata. Det fører til en beretning til Folketinget, hvor man blandt andet kan læse:

“Statsrevisorerne finder, at de tre regioners beskyttelse af adgangen til it-systemer og sundhedsdata ikke er tilfredsstillende.”

“Hermed er der risiko for, at følsomme og fortrolige persondata kommer i hænderne på uvedkommende eller ikke er pålidelige og tilgængelige, når der er brug for dem,” skriver statsrevisorerne.

27.000 har admin-rettigheder

Statsrevisorerne begrunder blandt andet kritikken af regionerne med, at “sikringstiltag mod hackerangreb ikke i tilstrækkelig grad er implementeret i nogen af de tre regioner.”

“Særligt kritisk er det, at 27.000 medarbejdere i Region Syddanmark har lokaladministratorrettigheder, da det øger risikoen for hackermisbrug.”

Samtidig skriver statsrevisorerne, at styring og kontrol af medarbejdere med privilegerede rettigheder er mangelfuld i alle tre regioner.

Blandt andet er der utilstrækkelig begrænsning af mulighederne for at tilgå internettet, når der logges på med privilegerede rettigheder, lyder det.

Adgangskoder ikke skiftet i ni år

I bemærkningen kan man også læse, at der tilsyneladende slet ikke er styr på adgangskoderne, da man i to af regionerne på ingen måder lever op til god praksis på området:

“At Region Syddanmark og Region Hovedstaden har passwords til system- og servicekonti, der ikke har været skiftet i lang tid – op til ni år – og passwords, der ikke lever op til god praksis.”

“At alle tre regioners logningstiltag er mangelfulde, hvilket gør det vanskeligt at opdage og opklare hackerangreb og misbrug af rettigheder."

"Region Midtjylland har ikke implementeret nogen af de undersøgte logningstiltag, selv om regionen har udarbejdet en politik for området," skriver statsrevisorerne blandt andet i beretningen til Folketinget.

Læs også:

Otte danske myndigheder undersøgt af Datatilsynet - de syv bryder persondataloven

Lad hammeren falde over alle offentlige myndigheder, der sjusker med vores persondata: Giv dem kæmpebøder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S