Nu er der (igen) en kritisk sårbarhed i en password manager: Denne kommer sammen med Windows 10

En password manager er smart, når man skal huske mange forskellige adgangskoder. Desværre udgør den i sig selv en risiko, hvis den ikke er beskyttet ordentligt. Det er tilfældet med en password manager, der kommer sammen med visse versioner af Windows 10.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Forbrugere kommer i dag på hårdt arbejde, hvis de på én gang skal anvende mange forskellige adgangskoder på nettet, og alle adgangskoderne samtidig skal være stærke.

Det vil for de fleste være stort set umuligt at huske alle adgangskoderne i hovedet.

Derfor er en password manager en smart lille værktøj, hvor man kan opbevare sine mange adgangskoder og så hive dem frem derfra, når de skal i brug.

Læs også: Vi tvinges konstant til at oprette nye profiler på nettet: Det er møgirriterende, og det går ud over både brugervenligheden og it-sikkerheden

Desværre har vi alt for mange gange set, at password manageren i sig selv kan udgøre en trussel, hvis den indeholder sårbarheder.

Nu har password manageren Keeper, som Microsoft har leveret sammen med nogle udgaver af Windows 10 (til udviklere), netop været ramt af en sårbarhed.

Google-mand opdagede hullet

Det er en af Googles sikkerhedsfolk, der beretter om en kritisk sårbarhed i Keeper:

“Jeg har godt hørt om Keeper - jeg kan huske, at jeg for nogen tid siden gjorde opmærksom på en bug, hvor man indsatte en brugergrænseflade med privilegier på sider (issue 917). Jeg tjekkede, og de gør det samme igen med denne version (som bundles med Windows 10, red.).”

“... det her er en komplet kompromittering af Keepers sikkerhed, der gør det muligt for et hvilket som heltst website at stjæle et hvilket som helst password,” skriver Tavis Ormandy, der betegner det som et kritisk sårbarhed.

Keepers CTO har allerede svaret på kritikken, og han skriver i et blogindlæg, at ingen kunder har været angrebet med udgangspunkt i den sårbarhed, det drejer sig om.

Alligevel har Keeper nu, ifølge Hothardware, udsendt en ny version, 11.4.4, der lukker for hullet. Du finder den version her.

Læs også:

Vi tvinges konstant til at oprette nye profiler på nettet: Det er møgirriterende, og det går ud over både brugervenligheden og it-sikkerheden

Skulle beskytte brugernes adgangskoder - nu er password manager selv under angreb

Ekspert om angreb mod password-manager: Udstiller kæmpe risiko - men der er en løsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS