KMD mister ordre efter mere end 30 år som leverandør: DXC Technology skal levere valg-system til danskerne

DXC Technology (CSC Scandihealth) er blevet udnævnt som ny leverandør af de danske valgsystemer. Dermed må KMD vinke farvel til opgaven, som selskabet har haft i mere end 30 år. Kun DXC endte med at byde på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: CIO US)

KMD må vinke farvel til opgaven med at levere valgsystemer til danskerne i de kommende år.

Kommunernes fælles it-selskab, Kombit, har nemlig valgt DXC Technology som ny leverandør af valgsystemet i en af de store udbuds-ordrer herhjemme til en værdi af omkring 125 millioner kroner over 10 år.

Ifølge Kombit er valget faldet på DXC fordi konsortiet har afgivet ‘det økonomisk mest fordelagtige tilbud,’ som det hedder.

Kombit meddeler imidlertid til ITWatch, at det imidlertid kun var DXC, der står bag CSC Scandihealth, der afgav tilbud.

De to øvrige prækvalificerede selskaber, NNIT og KMD, trak sig undervejs, inden de kom frem til at afgive tilbud.

"Der har været fri konkurrence, men nogle mente ikke at de kunne møde de økonomiske krav i udbuddet. Vi kører udbud med forhandling, og der har vi kørt forhandlinger, inden de skulle aflevere det endelige, her har nogle så valgt ikke at aflevere,” lyder det fra Kombit ifølge mediet.

KMD bekræfter til Computerworld, at KMD valgte ikke at byde på opgaven.

KMD mener, at der er ikke er 'blevet rykket tilstrækkeligt ved en række mindstekrav,' som selskabet ønskede.

"Det er vores vurdering, at kravene ikke flugter med den nødvendige kvalitet i løsningen, og på den baggrund har vi ikke ment, at det var bæredygtigt at byde på opgaven. KMD har med succes været med til at it-understøtte de danske valg igennem mere end 40 år og vil også understøtte det kommende folketingsvalg samt EU valget i 2019. Det er naturligvis trist for os, at vi ikke kan fortsætte med valgopgaven. Vi ønsker KOMBIT og kommunerne god vind med det videre arbejde på valgområdet," lyder det KMD-direktør Søren Henriksen.

Ifølge Computerworlds oplysninger har Kombit desuden arbejdet med en maksimal pris på 125 millioner kroner. Det vil sige, at ingen af byderne har kunnet sætte prisen for 10 års leverance af systemet til mere end 125 millioner kroner.

Alle store valg

Det nye valg-system skal anvendes til alle de fem store valg herhjemme, nemlig valg til Folketinget, til byråd, regionsråd, Europa-Parlamentet samt til øvrige folkeafstemninger.

Danmark har i de seneste mange mere end 30 år anvendt KMD Valg til opgaven som en del af de såkaldte monopol-systemer, som KMD har tjent styrtende på i årevis.

I de senere år er de i alt 17 monopol-systemer gradvist blev udbudt i markedet.

KMD har mistet en del og vundet en del - men dog altid til en markant lavere pris end tidligere.

Det udløste for et års tid siden en del ballade, da KMD blev beskyldt for at spekulere i at malke kassen ved at forsinke levering af de billigere systemer, hvilket KMD-direktør Eva Berneke blankt afviste.

Der kom først ro i geledderne, da KMD indvilgede i at betale en kæmpebod til kommunerne.

Det kan du læse mere om her: KMD betaler 100 millioner kroner i bod til Kombit i stort forlig efter måneders voldsom kritik

Kombit havde i udbuddet prækvalificeret tre selskaber.

Foruden CSC Scandihealth var KMD med Scytl Secure Electronic Voting som underleverandør samt NNIT med IVU og Assembly som underleverandører prækvalificerede.

Oprindeligt var der meget stor interesse for udbuddet, i det 18 leverandører var i første omgang interesseret i at komme med.

Parterne underskriver kontrakten i januar, når standstill-perioden udløber. Selve udviklingsarbejdet skal sættes i gang efter påske, og systemet ventes klar til drift i slutningen af 2019.

Læs også: Stor-leverandør trækker sig uden varsel fra milliard-udbud i Region Syddanmark: "Efter mange overvejelser er vi desværre nået til den konklusion"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job