Kan man forbedre rækkevidden på en standard Wi-Fi-router?: Jeps ... med lidt snilde og en 3D-printer

Klumme: Kom med en tur i kælderen og se, hvordan en standard Wi-Fi-router bliver både meget pænere og meget mere effektiv.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Klumme: Kan man egentlig med lidt kreativitet og en 3D-printer forbedre Wi-Fi-rækkevidden på en standard-router med indbyggede antenner?

Det satte jeg mig for at undersøge, og jeg valgte at tage udgangspunkt i min standard-Wi-Fi-router, som har tre indbyggede 5 GHz-antenner og to indbyggede 2,4 GHz-antenner.

Når man ønsker bedre rækkevidde, gælder det om at designe en antenne med bedre gain.

Derfor har jeg valgt at designe mine 5 GHz-antenner som dobbelte biquads, som er retningsbestemte antenner og i mit konkrete tilfælde opnår jeg en gain på omkring 10 dBi.

Det er en meget stor forbedring, da decibel er en logaritmisk skala.

Til designet af 2,4 GHz-antennerne har jeg valgt at tage udgangspunkt i en kombination af biquad- og yagi-antenner.

Det har jeg gjort af to årsager. Dels for at prøve kræfter med den antennetype, dels af æstetiske årsager – de komplementerer hinanden smukt!

Et klassisk eksempel på en yagi-antenne er i øvrigt tv-antenner.

Virker det så? Svaret er ja!

Jeg har formået at mere end fordoble rækkevidden, og ovenikøbet er jeg endt med en router, som giver selv Asus RT-AC5300 visuelt baghjul.

Den er et mesterværk, hvis jeg selv skal sige det J

Se bæstet og min test af rækkevidden i videoen her:

NB: Jeg laver en opfølgende video, hvor jeg gennemgår antennedesigns og ikke mindst hvordan man forbinder eksterne antenner til en router, hvor endda to af de eksisterende antenner er direkte ætset på PCB’et.

Stay tuned!
 
--
Husk, I kan følge mig på Facebook, hvor jeg skriver løst og fast om teknologi, og hvor I kan komme med forslag til emner, som jeg kan tage op i klummen: https://www.facebook.com/en.noerds.bekendelser/

Min lille private teknologiske losseplads finder I på http://www.nørdoteket.dk/ hvor jeg dumper de artikler, jeg har skrevet, og diverse andet snask – alt sammen med primær fokus på teknologi

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo