Bogen om Trump er årets bedste om ledelse: Her kan du lære alt det, du ikke skal gøre

Klumme: Michael Wolffs ”Fire and Fury: Inside the Trump White House” er - måske lidt overraskende - årets bedste bog om ledelse. Læs den og lær, hvordan du ikke skal gøre!

Artikel top billede

Klumme: Jeg har lige læst Michael Wolffs ”Fire and Fury: Inside the Trump White House”. Det er, måske lidt overraskende, årets bedste bog om ledelse.

Den er faktisk så god, at jeg straks vil opfordre Saxo eller Amazon til at sælge den i en sampak med Simons Sineks ”Start With Why”.

Læsevejledningen er faktisk helt simpel: Start med Sinek. Her bliver du inspireret til at arbejde med argumenter, planer og idéer. Og læs så Michael Wolffs bog. Ikke fordi, du skal blive klog på Trumps politik, for han har tilsyneladende ikke en.

Men du skal læse Fire and Fury, fordi den er et skræmmende eksempel på, hvad der sker, når du ikke har en plan, en strategi eller bare en nogenlunde fast overbevisning.

Står Wolffs bog til troende, havde Trump ingen plan, da han ankom til Det Hvide Hus. Selvfølgelig havde han lovet en mur mod Mexico, men det var – ifølge Wolff – dybest set et politisk løfte. Et af den slags, der ikke overlever længe, når en politiker først får sat sig i stolen og kigget på budgettet.

Regnede ikke med at vinde

Men Trump havde ingen plan. Han og hans team regnede ikke med at vinde. Var der endelig en eller anden form for plan, var det, at Hillary vandt, og at Trump og hans team derefter kunne bruge de næste par år som velbetalte talere og tv-personligheder.

Men Trump vandt. Uden en plan, en strategi eller blot en sammenhængende overbevisning om andet end sin egen persons vigtighed. Hvis du er havnet i spidsen for biksen, må du jo kunne et eller andet?

Resultatet var og er en ledelse i totalt kaos. Det er uskønt, det er rodet, og det er set før.

Det er Apple lige før Job’s genkomst. Der, hvor firmaet var en skygge af sig selv og prøvede at overleve ved at rebrande andres printere og sælge dem som Apple-produkter.

Det er det rådvilde Microsoft under Ballmer. Der, hvor den markedsledende Pocket PC-division blev skubbet fra direktør til direktør i en slags absurd corporate stoleleg, og hvor hovedproduktet Windows 8 pludselig var et styresystem til tablets.

Alternativ til strategi er ikke mavefornemmelser

Da disruption-hypen var på sit højeste, var det populært at hævde, at strategi er død. At verden nu bevæger sig for hurtigt til de store planer.

Det kan der være noget om. Men alternativet til den forkromede store strategi er ikke fraværet af planer overhovedet. Alternativet er værdier, planer og strategisk tænkning.

Uden disse værktøjer bliver det hele til hovedløs handling. Har man først én gang prøvet at arbejde i sådan et miljø, så ved man, hvordan det påvirker arbejdsglæden og resultaterne.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S