EU går ind i Apples kæmpe-opkøb af europæisk musik-tjeneste: "Kan have væsentlig negativ indvirkning på konkurrencen i EU"

Apples kæmpe-opkøb af musik-tjenesten Shazam har vakt bekymring i mange lande. Nu går EU ind i sagen.

Artikel top billede

Det er et par måneder siden, at Apple og den britiske musiktjeneste Shazam gav hinanden håndslag på, at Apple skal købe tjenesten for 2,5 milliarder kroner.

Udsigten til at Apple overtager den britiske tjeneste har imidlertid gjort flere lande så bekymrede, at EU-Kommissionen nu går ind i sagen.

I sig selv er købet så lille, at EU ikke automatisk vil tage sagen på.

Men kommissionen har modtaget bekymrede henvendelser fra Østrig, Frankrig, Italien, Norge, Spanien og Sverige, der alle vil have EU til at granske handlen og dens konkurrence-mæssige konsekvenser for det europæiske musikmarked.

“Det er kommissionens opfattelse, at transaktionen kan have en væsentlig negativ indvirkning på konkurrencen i EU,” lyder det fra EU-Kommissionen i denne meddelelse.

Shazam og Apple har samarbejdet i mange år. Shazam-appen var faktisk en af de allerførste apps, som man kunne hente i Apples App Store i sin tid, og Shazam-teknologien anvendes også i Apples personlige assistent Siri.

Shazam er en slags kunstig intelligens, som anvendes til at genkende musik-numre, når de bliver afsplittet for smartphonen.

Perspektiverne i købet er enorme i en tid, hvor de store teknologi-selskaber Amazon, Apple og Google kæmper med næb og kløer om det stærkt voksende marked for home-assistenter.

Det kan du læse mere om her: Derfor vil Apple købe musik-appen Shazam for 2,5 milliarder kroner: Kan blive motor under Apples nye kæmpe-satsning.

EU har for tiden for alvor de store amerikanske teknologi-selskaber i søgelyset - både når det gælder deres forretningsmetoder samt deres skattekontruktioner.

Det kan du læse mere om her: EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job