Dommens dag nærmer sig i Atea-sagen: Lørdag afgiver de sidste vidner forklaring

Lørdag er det sidste ordinære retsmøde i den langstrakte Ateasag. De sidste vidner skal afhøres, inden anklagere og forsvarere skærper tungebåndene og gør klar til procedure. Sagen nærmer sig sin afslutning.

Artikel top billede

Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

Lørdag kommer der ekstraordinært gang i retslokalet i Glostrup, der siden efteråret nærmest ugentligt har huset retsmøderne i langtrukne Ateasag. 

Efter en nærmest uendelig række af retsmøder nærmer vi os nu afgørelsens time.

På lørdag kommer de sidste vidner således i vidneskranken, inden både forsvarere og anklagere skal procedere.  

Læs mere om sagen her: Hjalp virksomheder Atea med at klage over omstridt udbud i Region Sjælland? Forsvarer udpeger Ib Kunøe som fællesnævner

Ved sidste retsmøde tilkendegjorde retten, at man som det så ud nu fandt det i orden, at der indledes en erstatningssag fra Region Sjællands side, såfremt de tiltalte kendes skyldige. 

Derfor vil det første vidne lørdag morgen ifølge Computerworlds oplysninger også være en erstatningsadvokat.

Region Sjælland har tidligere tilkendegivet, at regionen har intention om at rejse et erstatningskrav på det tabte beløb, der er forsvundet til middage og rejser.  

Læs mere her: Region Sjælland vil rejse stort erstatningskrav mod de tiltalte i Atea-sagen

Afslutningen nærmer sig

Når retsmødet lørdag tager sin afslutning, er det samtidig afslutningen på de mange retsmøder i Ateasagen, der udgører den såkaldte hovedforhandling.  

Herefter er der kun tilbage at vente på henholdsvis anklagerne og forsvarernes procedure, der finder sted henholdsvis i den anden weekend i april og den første weekend i maj. 

Få et overblik over sagen her: Ny tidslinje over Atea-bestikkelsessagen: Få det fulde overblik over sagens udvikling her

Når begge parter har fremlagt deres opfattelse af, hvordan sagen hænger sammen og ikke mindst, hvad der er blevet bevist, og hvad der ikke er bevist, så skal retten træffe sin afgørelse. 

Dermed sættes der midlertidigt punktum for det, der betegnes som danmarkshistoriens største sag om bestikkelse. Da sagen nu har sin gang i byretten i Glostrup, så kan dommen over de tiltalte ankes, og hernæst skal landsretten tage stilling til sagen. 

De overtrædelser, som de anklagede er tiltalt for er bestikkelse og underslæb. Begge dele kan give op til seks års fængsel.

Computerworld er til stede for at dække sagen. Følg vores live-blog lørdag.

Læs mere om sagen her: 

Atea-dom bliver flere måneder forsinket efter kæmpefund af materiale: "Jeg er rystet over, hvad der foregår"

Mystik om tidligere [b]Atea-boss' dyre luksusmiddage med offentlige kunder på Ateas regning: Fandt de overhovedet sted?

Efter masser af luksusbilag i Atea-bestikkelsesretssagen: Tiltalte it-topfolk fastholder uskyld - vil frifindes
[/b]

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S