Datatilsynet melder pas: Vil ikke undersøge misbrug af danske Facebook-oplysninger

Svaret på hvordan oplysninger fra flere end 40.000 danske Facebookprofiler er endt hos Cambridge Analytica bliver ikke besvaret af Datatilsynet. Her henviser man til sine engelske kolleger, der kommer til at foretage en større undersøgelse.

Artikel top billede

En selvstændig undersøgelse af, hvordan flere end 40.000 danskeres Facebookoplysninger er endt i hænderne på Cambridge Analytica bliver ikke en realitet. Datatilsynet kommer efter eget udsagn ikke til at gå ind i sagen. Det skriver DR.

"Når vi ikke selv starter en sag op, er det fordi, vi ikke mener, det vil tilføre sagen noget. Vores engelske kolleger er i fuld gang med at finde ud, hvad der er sket, og hvordan oplysningerne er blevet brugt, siger, siger Peter Fogh Knudsen, kontorchef for det internationale område i Datatilsynet til DR.

Læs mere om sagen her: Facebook: Alle Facebook-brugere i hele verden kan være blevet overvåget og 'scrapet'

I stedet overlader de danske myndighederne opgaven til deres engelske kolleger, der skal forsøge at finde hoved og hale i, hvordan oplysninger fra 87 millioner Facebookprofiler er endt hos Cambridge Analytica, der blandt andet har brugt oplysningerne til en målrettet annoncekampagne i forbindelse med den amerikanske valgkamp.

Læs mere om sagen her: Møgsagen vokser for Facebook: Alligevel kunne tre ud af fire af os ikke drømme om at kvitte det sociale medie

Hos Datatilsynet oplyser man, at de engelske myndigheder i øjeblikket har sat et team på 10 mand på sagen. Selvom man kunne fristes til at tænke, at man hos Datatilsynet vælger en særskilt dansk undersøgelse fra, fordi man har så rigeligt travlt med at blive klar til implementeringen af den kommende persondataforordning, så er det ikke tilfældet.

Det bliver netop sådan med implementeringen af forordningen, at en sag skal behandles i det land, hvor den mistænkte virksomhed har sit hovedsæde.

Du kan læs mere om sagen her:
Facebook-skandalen breder sig til Google og Twitter: CEO'er skal stå skoleret for kongressen

Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

Der er kun én løsning på Facebooks kæmpebommert: Selskabet må genopfinde sig selv og finde en ny forretningsmodel

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S