Datatilsynet melder pas: Vil ikke undersøge misbrug af danske Facebook-oplysninger

Svaret på hvordan oplysninger fra flere end 40.000 danske Facebookprofiler er endt hos Cambridge Analytica bliver ikke besvaret af Datatilsynet. Her henviser man til sine engelske kolleger, der kommer til at foretage en større undersøgelse.

Artikel top billede

En selvstændig undersøgelse af, hvordan flere end 40.000 danskeres Facebookoplysninger er endt i hænderne på Cambridge Analytica bliver ikke en realitet. Datatilsynet kommer efter eget udsagn ikke til at gå ind i sagen. Det skriver DR.

"Når vi ikke selv starter en sag op, er det fordi, vi ikke mener, det vil tilføre sagen noget. Vores engelske kolleger er i fuld gang med at finde ud, hvad der er sket, og hvordan oplysningerne er blevet brugt, siger, siger Peter Fogh Knudsen, kontorchef for det internationale område i Datatilsynet til DR.

Læs mere om sagen her: Facebook: Alle Facebook-brugere i hele verden kan være blevet overvåget og 'scrapet'

I stedet overlader de danske myndighederne opgaven til deres engelske kolleger, der skal forsøge at finde hoved og hale i, hvordan oplysninger fra 87 millioner Facebookprofiler er endt hos Cambridge Analytica, der blandt andet har brugt oplysningerne til en målrettet annoncekampagne i forbindelse med den amerikanske valgkamp.

Læs mere om sagen her: Møgsagen vokser for Facebook: Alligevel kunne tre ud af fire af os ikke drømme om at kvitte det sociale medie

Hos Datatilsynet oplyser man, at de engelske myndigheder i øjeblikket har sat et team på 10 mand på sagen. Selvom man kunne fristes til at tænke, at man hos Datatilsynet vælger en særskilt dansk undersøgelse fra, fordi man har så rigeligt travlt med at blive klar til implementeringen af den kommende persondataforordning, så er det ikke tilfældet.

Det bliver netop sådan med implementeringen af forordningen, at en sag skal behandles i det land, hvor den mistænkte virksomhed har sit hovedsæde.

Du kan læs mere om sagen her:
Facebook-skandalen breder sig til Google og Twitter: CEO'er skal stå skoleret for kongressen

Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

Der er kun én løsning på Facebooks kæmpebommert: Selskabet må genopfinde sig selv og finde en ny forretningsmodel

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job