Datatilsynet melder pas: Vil ikke undersøge misbrug af danske Facebook-oplysninger

Svaret på hvordan oplysninger fra flere end 40.000 danske Facebookprofiler er endt hos Cambridge Analytica bliver ikke besvaret af Datatilsynet. Her henviser man til sine engelske kolleger, der kommer til at foretage en større undersøgelse.

Artikel top billede

En selvstændig undersøgelse af, hvordan flere end 40.000 danskeres Facebookoplysninger er endt i hænderne på Cambridge Analytica bliver ikke en realitet. Datatilsynet kommer efter eget udsagn ikke til at gå ind i sagen. Det skriver DR.

"Når vi ikke selv starter en sag op, er det fordi, vi ikke mener, det vil tilføre sagen noget. Vores engelske kolleger er i fuld gang med at finde ud, hvad der er sket, og hvordan oplysningerne er blevet brugt, siger, siger Peter Fogh Knudsen, kontorchef for det internationale område i Datatilsynet til DR.

Læs mere om sagen her: Facebook: Alle Facebook-brugere i hele verden kan være blevet overvåget og 'scrapet'

I stedet overlader de danske myndighederne opgaven til deres engelske kolleger, der skal forsøge at finde hoved og hale i, hvordan oplysninger fra 87 millioner Facebookprofiler er endt hos Cambridge Analytica, der blandt andet har brugt oplysningerne til en målrettet annoncekampagne i forbindelse med den amerikanske valgkamp.

Læs mere om sagen her: Møgsagen vokser for Facebook: Alligevel kunne tre ud af fire af os ikke drømme om at kvitte det sociale medie

Hos Datatilsynet oplyser man, at de engelske myndigheder i øjeblikket har sat et team på 10 mand på sagen. Selvom man kunne fristes til at tænke, at man hos Datatilsynet vælger en særskilt dansk undersøgelse fra, fordi man har så rigeligt travlt med at blive klar til implementeringen af den kommende persondataforordning, så er det ikke tilfældet.

Det bliver netop sådan med implementeringen af forordningen, at en sag skal behandles i det land, hvor den mistænkte virksomhed har sit hovedsæde.

Du kan læs mere om sagen her:
Facebook-skandalen breder sig til Google og Twitter: CEO'er skal stå skoleret for kongressen

Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

Der er kun én løsning på Facebooks kæmpebommert: Selskabet må genopfinde sig selv og finde en ny forretningsmodel

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S