Atea-sagen nærmer sig afslutningen: Følg med på cw.dk søndag direkte fra retssalen i Glostrup

Søndag indledes den sidste del af Atea-sagens hovedforløb. Anklagere og forsvarere gør sig netop nu klar til at procedere og dermed udlægge deres syn på sagen.

Artikel top billede

Den kommende tid strammes retorikken i retssal F4 i Retten i Glostrup.

Nu er det formelt set ved at være slut med at føre beviser og objektivt afhøre vidner uden brug af ledende spørgsmål og tarvelige retoriske tricks.

Vi bevæger os nu ind i den afsluttende fase af Atea-sagens hovedforløb - proceduren.

Vi har lagt selve tiltalelsen bag os, sagen er forelagt retten, og vi har gennemgået bevisførelsen med afhøring af vidner og dokumentation. Det er nu tid til de afsluttende bemærkninger fra såvel anklagere som forsvarere, der skal "hjælpe" retten med at få opsummeret sagen.

Læs mere om sagen her: It-chef fra Region Sjælland dømt for bestikkelse: Får 60 dages fængsel for at lade sig smøre af Atea

Begge sider af salen skal fremlægge deres bud på, hvad sagen skal munde ud i her på den anden side af bevisførelsen - men det vil være almindeligt nu, at anklagerne påstår de tiltalte dømt efter anklageskriftet, mens forsvarerne vil påstå frifindelse.

Retorikken strammes

Ateasagen har været lang. Rigtig lang. Uge efter uge er såvel tiltalte som advokater og anklagere trofast mødt op i Retten i Glostrup.

Vi har hørt forelæggelsen af sagen, gennemgået bilag og hørt såvel de tiltalte som en række vidner.

Læs mere her: Dommens dag nærmer sig i Atea-sagen: Lørdag afgiver de sidste vidner forklaring

Men nu får sagen karakter af en ny disciplin, hvor retorik er en afgørende evne. Nu er der nemlig uafbrudt taletid til anklagere og forsvare, der med al retorisk dygtighed kan forsøge at hjælpe sagen i deres retning.

Det betyder også, at retorikken skærpes dog uden, at det bliver så at sige for meget. Forsvarerne vil, uden at det skal ligne en amerikansk film, forsøge at bruge deres dygtige evner, som de har læst sig til.

Computerworld erfarer, at når vi kommer til forsvarernes procedure, så vil vi se nogle af landets dygtigste forsvarsadvokater, når det kommer til det retoriske.

Læs mere om sagen her: Sekretær i Atea skulle booke dyre luksus-billetter til Dubai: "Region Sjælland var en vigtig kunde. Det blev nævnt mange gange"

Blandt de tiltaltes advokater er folk som Anders Nemeth og Kåre Pihlmann. Begge kendt som nogle af landets fremmeste retorikkere og dygtige folk, når det kommer til denne del af af en retssag.

Anklagerens procedure skulle egentlig have været indledt lørdag, men på grund af sygdom ser det ud til, at vi først kommer i gang med sagen igen på søndag.

Du kan som altid følge med her på Computerworld.dk, hvor det søndag som vanligt vil være muligt at følge med på vores liveblog.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S