Atea-sagen nærmer sig afslutningen: Følg med på cw.dk søndag direkte fra retssalen i Glostrup

Søndag indledes den sidste del af Atea-sagens hovedforløb. Anklagere og forsvarere gør sig netop nu klar til at procedere og dermed udlægge deres syn på sagen.

Artikel top billede

Den kommende tid strammes retorikken i retssal F4 i Retten i Glostrup.

Nu er det formelt set ved at være slut med at føre beviser og objektivt afhøre vidner uden brug af ledende spørgsmål og tarvelige retoriske tricks.

Vi bevæger os nu ind i den afsluttende fase af Atea-sagens hovedforløb - proceduren.

Vi har lagt selve tiltalelsen bag os, sagen er forelagt retten, og vi har gennemgået bevisførelsen med afhøring af vidner og dokumentation. Det er nu tid til de afsluttende bemærkninger fra såvel anklagere som forsvarere, der skal "hjælpe" retten med at få opsummeret sagen.

Læs mere om sagen her: It-chef fra Region Sjælland dømt for bestikkelse: Får 60 dages fængsel for at lade sig smøre af Atea

Begge sider af salen skal fremlægge deres bud på, hvad sagen skal munde ud i her på den anden side af bevisførelsen - men det vil være almindeligt nu, at anklagerne påstår de tiltalte dømt efter anklageskriftet, mens forsvarerne vil påstå frifindelse.

Retorikken strammes

Ateasagen har været lang. Rigtig lang. Uge efter uge er såvel tiltalte som advokater og anklagere trofast mødt op i Retten i Glostrup.

Vi har hørt forelæggelsen af sagen, gennemgået bilag og hørt såvel de tiltalte som en række vidner.

Læs mere her: Dommens dag nærmer sig i Atea-sagen: Lørdag afgiver de sidste vidner forklaring

Men nu får sagen karakter af en ny disciplin, hvor retorik er en afgørende evne. Nu er der nemlig uafbrudt taletid til anklagere og forsvare, der med al retorisk dygtighed kan forsøge at hjælpe sagen i deres retning.

Det betyder også, at retorikken skærpes dog uden, at det bliver så at sige for meget. Forsvarerne vil, uden at det skal ligne en amerikansk film, forsøge at bruge deres dygtige evner, som de har læst sig til.

Computerworld erfarer, at når vi kommer til forsvarernes procedure, så vil vi se nogle af landets dygtigste forsvarsadvokater, når det kommer til det retoriske.

Læs mere om sagen her: Sekretær i Atea skulle booke dyre luksus-billetter til Dubai: "Region Sjælland var en vigtig kunde. Det blev nævnt mange gange"

Blandt de tiltaltes advokater er folk som Anders Nemeth og Kåre Pihlmann. Begge kendt som nogle af landets fremmeste retorikkere og dygtige folk, når det kommer til denne del af af en retssag.

Anklagerens procedure skulle egentlig have været indledt lørdag, men på grund af sygdom ser det ud til, at vi først kommer i gang med sagen igen på søndag.

Du kan som altid følge med her på Computerworld.dk, hvor det søndag som vanligt vil være muligt at følge med på vores liveblog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S