"Hvis du er meget fokuseret på teknikken og om det er SAP eller Oracle, så er du ikke mentalt til stede"

"Hvis du er meget fokuseret på teknikken og om det er SAP eller Oracle, så er du ikke mentalt til stede"

Artikel top billede

Foto: DSB (Foto: nicolaiperjesi.com / Nicolai Perjesi)

”Hvis man forestiller sig et spektrum, hvor man I den ene ende har maskinstuen, der skal kører gnidningsfrit, og sørge for, at backuppen er taget, og i den anden ende har en it-chef, der er meget tættere integreret i forretningen og skal tage et mere udtalt medansvar for, at virksomheden lykkedes med sin forretning, så har vi klart bevæget os mod det sidste.

Jeg har nogle gange tidligere i min karriere haft en oplevelse af, at it-organisationen står med et teknisk problem, billedligt fortalt.

Forestil dig en bil, der er brudt sammen med kølerhjelmen slået op.

Alle it-folkene står og kigger ned i køleren for at finde ud af, hvad der er galt, men de står alle sammen med bagdelen vendt ud mod forretningsdelen af virksomheden.

Hvis du er meget fokuseret på teknikken og på, om det er SAP eller Oracle, så er du ikke mentalt til stede hos forretningen.

Tingene er skiftet. Vi er nødt til at have front ud mod forretningen.

Hos DSB har vi fået Henrik Amsinck, der er it-chef hos Lego, ind i bestyrelsen.

Det er da et skridt i en retning af forståelse og erkendelse af, at vi også på de bonede gulve har brug for at der er en forståelse af it.

Jeg tror på, at tingene bevæger sig mere mod det forretningsmæssige, fordi tingene bliver meget mere afhængige af hinanden. I gamle dage var it lig med et økonomisystem. I dag kan vi nærmest ikke foretage os noget uden it“

Michael Moesgaard, CIO i DSB

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S