Android-telefoner lyver for brugere om sikkerhedsopdateringer: “Det er stort set umuligt for brugeren at vide, hvilke patches der rent faktisk er installeret”

Selvom din Android-telefon skriver, at den har seneste sikkerhedsopdatering installeret, er det langt fra sikkert, at det er tilfældet. Smartphones fra blandt andet Samsung ændrer datoen for sidste opdatering uden rent faktisk at opdatere, siger tyske sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Selv om du bruger en Android-telefon har du højst sandsynligt ikke den seneste software fra Google installeret.

Det er en kendt sag, at Android-leverandører er (meget) lang tid om at få rullet opdateringer ud til deres kunder, og det har i lang tid været et nødvendigt onde, medmindre man køber en af Googles egne telefoner.

Og for at gøre ondt værre viser det sig nu, at man tilsyneladende heller ikke kan stole, at ens Android-telefon har de patches installeret, som den ser ud til.

To sikkerhedseksperter fra det tyske firma Security Research Labs har undersøgt 1.200 Android-telefoner fra store og små leverandører.

Ifølge den ene af de to er det et udbredt fænomen, at leverandørerne ændrer datoen for sidste gennemførte opdatering uden rent faktisk at opdatere.

“Der er en diskrepans imellem de opdateringer, man hævder at have installeret, og de opdateringer der rent faktisk er installeret,” siger sikkerhedseksperten Karsten Nohl til Wired.

I mange tilfælde oplyser producenten, at telefonen har alle sikkerhedsopdateringer op til en given dato, mens mange af dem i virkeligheden aldrig er installeret, fortæller Nohl.

“I visse tilfælde ændrer de bare datoen uden at installere noget som helst. Sikkert af marketing-årsager.”

Læs også: Google: Android er verdens mest sikre styresystem (hvis du har den rigtige version)

Problemet er værst hos mindre leverandører, men det gør sig også gældende hos mastodonter som Samsung, Motorola og Sony.

Et eksempel er Samsung-modellen J3 fra 2016. Ifølge Nohls undersøgelser hævdede den at have alle patches fra 2017 installeret, men i realiteten manglede den 12 af dem, hvoraf to vurderes at være kritiske sikkerhedsopdateringer.

Fordelt på hele Samsungs sortiment ser det dog betydeligt bedre ud, og Samsung mangler generelt mellem nul og en af de patches, telefonerne hævder at have installeret.

Værst ser det ud hos TCL og ZTE, men også kæmper som Huawei og HTC mangler ifølge den tyske undersøgelse mellem tre og fire patches, der hævdes at være installeret.

Google oplyser til Wired, at man samarbejder med det tyske sikkerhedsfirma om at undersøge sagen nærmere.

Ifølge Googles egne data har kun omkring 1,1 procent af Android-brugere den seneste version af softwaren installeret.

Læs også: Ny malware kan optage dine samtaler, stjæle din kalender og læse beskeder i krypteret besked-app: Rammer både Android og Windows

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S