Skær ned for antallet af sikkerhedsprogrammer og undgå at spilde penge: "Du behøver ikke have de bedste sikkerhedssystemer"

Interview: Det er nemt at bruge tusindvis af kroner på sikkerhedssoftware. Men det smarteste kan sagtens være at skære ned på antallet af sikkerhedsprogrammer i din virksomhed. "Du behøver ikke have de bedste sikkerhedssystemer, du skal bare være sikker på, at du ikke har de dårligste," siger Mikko Rontynen fra F-Secure.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Undgå at betale overpris for sikkerhedssoftware
  • Sådan begrænser du skaderne fra et hackerangreb
  • Det skal du forberede din it-sikkerhed på i fremtiden
819
4:15 min
Der findes et hav af sikkerhedssoftware, der lover at sikre dine data, men det er også nemt at bruge tusindvis af kroner på produkter.

Derfor er det vigtigt at bevare overblikket over, hvad du helt præcis får ud af de løsninger du betaler for.

Sådan lyder det fra Mikko Rontynen, direktør for it-sikkerhedsprodukter it-sikkerhedsselskabet F-Secure.

“En tommelfingerregel er ikke bare at købe endnu et nyt produkt, der skal gøre din sikkerhed endnu bedre. For lige pludselig har man en hel ma

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S