Microsoft og Google opdager ny alvorlig Spectre-sårbarhed: Her er Variant 4

Microsoft og Google har opdaget en ny variant af den alvorlige Spectre-sårbarhed, som kan findes i en stor del af verdens computere og smartphones.

Artikel top billede

Microsoft og Google har opdaget en ny variant af den alvorlige Spectre-sårbarhed, der blev opdaget i slutningen af 2017 og som gav store dele af it-branchen og alverdens it-brugere grå hår i hovedet.

Spectre-sårbarheden er alvorlig - ikke mindst fordi den findes i hardwaren - og altså ikke i softwaren, som det ofte er tilfældet med sårbarheder.

Det gør det til en meget omfattende og kompleks opgave at patche den.

Den nye sårbarhed, som Microsoft og Google har opdaget, kaldes for Speculative Store Bypass (Variant 4).

De to første versioner - Variant 1 og Variant 2 - blev kendt som Spectre, mens Variant 3 bliver kaldt for Meltdown.

De blev opdaget af udviklere tilknyttet Google Project Zero (GPZ).

“Som de øvrige GPZ-varianter anvender Variant 4 ‘speculative execution,’ hvilket er en udbredt feature i de fleste moderne processor-arkitekturer, til potentielt at gøre visse typer data tilgængelige via sidechannels,” lyder det nu fra Intel.

'Speculativ execution' er en kerne-komponent i moderne processor-design i dag. Med denne funktion afvikler processoren i en rasende fart 'spekulative' instruktioner, som er baseret på tilsnigelser, som formodes at være korrekte.

Er de valide, fortsætter kørslen. Er de ikke valide, afbrydes den.

Variant 4 findes i processorer fra Intel, AMD, ARM samt i IBM's Power 8, Power 9 og System z-processorer.

Det betyder kort og godt, at den findes i en stor del af verdens computere, smartphones, tablet-computere og andre enheder.

Endnu ikke udnyttet

Intel har endnu ikke opdaget nogen tilfælde, hvor Variant 4 er blevet succesfuldt udnyttet af hackere, lyder det fra selskabet.

Ifølge Intel har langt de fleste browser-leverandører ‘heldigvis’ udsendt mitigationer til Version 1 i januar.

Disse opdateringer gør det ifølge selskabet langt sværere for hackerne at udnytte side channels i webbrowsere, og de kan også anvendes til at løse problemet med Variant 4.

For at være på den sikre side, har Intel dog udsendt en ny mitigation særligt rettet mod Variant 4. Den består af en kombination af mikrokode og software-opdateringer.

Red Hat har lagt en video ud på YouTube, hvor du kan se, hvordan Variant 4 kan udnyttes.

Den finder du her:

Læs også:

AMD klar med opdateringer, der beskytter mod Spectre - men der kan gå lang tid, før du får dem

Microsoft fjerner patch-blokering i Windows 10: Nu kan alle maskiner igen downloade patches mod Spectre/Meltdown

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision