Microsoft og Google opdager ny alvorlig Spectre-sårbarhed: Her er Variant 4

Microsoft og Google har opdaget en ny variant af den alvorlige Spectre-sårbarhed, som kan findes i en stor del af verdens computere og smartphones.

Artikel top billede

Microsoft og Google har opdaget en ny variant af den alvorlige Spectre-sårbarhed, der blev opdaget i slutningen af 2017 og som gav store dele af it-branchen og alverdens it-brugere grå hår i hovedet.

Spectre-sårbarheden er alvorlig - ikke mindst fordi den findes i hardwaren - og altså ikke i softwaren, som det ofte er tilfældet med sårbarheder.

Det gør det til en meget omfattende og kompleks opgave at patche den.

Den nye sårbarhed, som Microsoft og Google har opdaget, kaldes for Speculative Store Bypass (Variant 4).

De to første versioner - Variant 1 og Variant 2 - blev kendt som Spectre, mens Variant 3 bliver kaldt for Meltdown.

De blev opdaget af udviklere tilknyttet Google Project Zero (GPZ).

“Som de øvrige GPZ-varianter anvender Variant 4 ‘speculative execution,’ hvilket er en udbredt feature i de fleste moderne processor-arkitekturer, til potentielt at gøre visse typer data tilgængelige via sidechannels,” lyder det nu fra Intel.

'Speculativ execution' er en kerne-komponent i moderne processor-design i dag. Med denne funktion afvikler processoren i en rasende fart 'spekulative' instruktioner, som er baseret på tilsnigelser, som formodes at være korrekte.

Er de valide, fortsætter kørslen. Er de ikke valide, afbrydes den.

Variant 4 findes i processorer fra Intel, AMD, ARM samt i IBM's Power 8, Power 9 og System z-processorer.

Det betyder kort og godt, at den findes i en stor del af verdens computere, smartphones, tablet-computere og andre enheder.

Endnu ikke udnyttet

Intel har endnu ikke opdaget nogen tilfælde, hvor Variant 4 er blevet succesfuldt udnyttet af hackere, lyder det fra selskabet.

Ifølge Intel har langt de fleste browser-leverandører ‘heldigvis’ udsendt mitigationer til Version 1 i januar.

Disse opdateringer gør det ifølge selskabet langt sværere for hackerne at udnytte side channels i webbrowsere, og de kan også anvendes til at løse problemet med Variant 4.

For at være på den sikre side, har Intel dog udsendt en ny mitigation særligt rettet mod Variant 4. Den består af en kombination af mikrokode og software-opdateringer.

Red Hat har lagt en video ud på YouTube, hvor du kan se, hvordan Variant 4 kan udnyttes.

Den finder du her:

Læs også:

AMD klar med opdateringer, der beskytter mod Spectre - men der kan gå lang tid, før du får dem

Microsoft fjerner patch-blokering i Windows 10: Nu kan alle maskiner igen downloade patches mod Spectre/Meltdown

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S