Galt eller genialt? Denne bærbare computer bytter track-pad’en ud med et touch-display

Asus klemmer et ekstra display ind i selskabets to nye, lækre Zenbook Pro maskiner.

Artikel top billede

Asus Zenbook 15 Pro får et ekstra display, der hvor touchpad'en normalt ligger

Mens Apple har travlt med at overbevise Mac-brugerne om, at en touch-bar er en genial opfindelse, giver den taiwanesiske pc-producent Asus sit bud på et ekstra display til pc'en.

Det sker ved årets Computex-messe i Taipei, Taiwan, hvor selskabets nyeste ZenBook Pro laptops, kan bryste sig af at have et stort touch-display der, hvor touchpad’en normalt sidder.

Displayet er på 5,5 tommer og byder på 'full hd-opløsning' – rigeligt skarpt til formålet, og fungerer præcist som et almindeligt touchpad – men altså krydret med ekstra funktionalitet.

Asus kalder løsningen for en ’ScreenPad’ og klemmer det ind på selskabet Zenbook Pro 15 og 14, som udover den nye touch-flade byder på henholdsvis 15,6 og 14 tommer store displays.

Begge modeller henvender sig særligt til de grafisk orienterede, med deres 4K-displays der understøtter det yderst kulørte AdobeRGB farverum og samtidig er Pantone-certificeret.

Se også: Ugen i tech: Drømmedisplays fra Østen, følsom smartphone fra HTC og rutefly med foldbare vinger

Spiller sammen med Spotify og Office

Hvor nyttigt det indbyggede display rent faktisk bliver i hverdagen, afhænger af i hvor høj grad Asus kan få Windows 10 og anden software til at spille med den ekstra kontrolflade.

Asus har allerede allieret sig med blandt andre Microsoft og Spotify, for at kunne levere app-baserede interfaces på det lille display.

Du vil således kunne styre din Spotify uden at skulle åbne app’en eller få genveje til Office-programmer som Word, Excel eller Powerpoint lige ved hånden.

Et udviklings-kit til ScreenPad’en er er samtidig blevet frigivet fra Asus, i håbet om, at flere udviklere vil bidrage til ScreenPad’ens videre udvikling.

Læs også: Stortest af Macbook Pro 13: Her er dommen efter ni måneders test

Tynde og lette performance-maskiner

Ud over deres nytænkende touchpad, byder begge Pro-maskiner på stærke komponenter i et relativt let og slankt ydre.

ZenBook Pro 15 bliver størst og stærkest, da den kan konfigureres med en hexa-core Core i9 processor fra Intel, op til 16GB RAM samt både PCIe og SATA lager på op til 1TB. Dertil følger et 71Wh batteri og to gange USB-A, to gange USB-C, en micro-SD kortlæser samt en HDMI-udgang.

Den mindre ZenBook Pro 14 får en lidt mindre Core i7 Quad-core processor at arbejde med, men kan stadigt udstyres med op til 16GB RAM.

Begge laptops er ekviperet med et Nvidia GTX 1050 Max-Q grafikkort og en Thunderbolt 3 kompatibel USB-port.

Bort set fra størrelsen, vil de to laptops minde om hinanden. Begge byder på et metalkabinet i en farve som Asus kalder ’Deep Dive Blue’

Asus ZenBook Pro 15 får salgsdebut i midten af juli til 2.299 amerikanske dollar, godt 14.500 kroner før eventuelle afgifter, mens den bliver efterfulgt at ZenBook Pro 14 en gang i årets tredje kvartal, til en endnu uoplyst pris.

Du kan læse og se mere til de nye Asus-laptops på selskabets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S