Fyringer på vej efter Orange-opkøb

Der kommer fyringer i det sammenlagte selskab, når Teliasoneras milliardkøb af Orange Danmark går igennem. I farezonen er blandt andet ansatte i administration, netværksdrift og produktudvikling.

Der er ikke plads til samtlige af Telia Mobiles og Oranges 1051 ansatte, når den endelige sammenlægning af de to selskaber er faldet på plads.

De to selskaber forventer at fortsætte med hver deres produkter og tjenester indtil foråret 2005, men på et pressemøde torsdag blev det gjort klart, at der er afskedigelser på vej.

? Der vil komme fyringer, men hvor mange mangler stadig at blive besluttet, sagde koncernchef og administrerende direktør i TeliaSonera, Anders Igel.

Han afviste samtidig at give et foreløbigt bud på omfanget af afskedigelser. Ansatte med direkte kundekontakt kan dog foreløbig ånde lettet op.

? Stillinger med kundekontakt vil ikke blive berørt, sagde han.

Det valg understøtter selskabets tilgang til det danske marked, hvor fokus på serviceniveau gentagne gange er blevet erklæret som nøgleelement i vækststrategien.

Truede netværksfolk

Mens kundeservicefolkene ikke umiddelbart er truet, er ansatte i en række andre stillingsgrupper derimod i større risiko for at stå uden arbejde.

I en pressemeddelelse peges der på et forventet sammenfald af stillinger inden for ledelse, administration, produktudvikling og netværksdrift. Det sidste som en naturlig konsekvens af, at Telia kun vil drive ét netværk videre.

Der vil dog gå endnu et halvt år, før de præcise stillingssammenfald er endeligt afklaret. Teleanalytiker John Strand mener, at sammenlægningen af de to selskaber kommer til at koste mindst 500 arbejdspladser i Danmark.

- Når du slår to mobilselskaber som Orange og Telia sammen, så er kundebasen det eneste, du reelt slår sammen. Det eneste jobmæssige overlap er kundeservice, så i praksis kan du tage en af virksomhederne og fyre alle medarbejdere undtagen kundeservice, siger John Strand.

Orange har 725 ansatte i Danmark, mens Telia Mobile har 326 medarbejdere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere