Internetudbyder kan have givet adgang til mere end 26 millioner personnumre

En sikkerhedsforsker har påpeget to sårbarheder hos internetudbyderen Comcast Xfinity, der giver adgang til 26,5 millioner personnumre.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Den amerikanske internetudbyder Comcast Xfinity, har muligvis givet adgang til 26,5 milloner personnumre på selskabets kunder.

Det skriver Buzzfeed.

Sårbarheden blev påpeget af Ryan Stevenson, der er sikkerhedsforsker men i sin fritid finder sikkerhedshuller på forskellige hjemmesider.

Læs også: Bryd tavsheden når din virksomhed bliver hacket: “Det er en gave for virksomheder, hvis nogen påpeger en sårbarhed”

Ved at kende til en kundes IP-adresse kunne Stevenson få adgang til Comcasts øvrige kunder, ved at lade som om, at han skulle betale en regning uden at logge ind. Det gav ham nemlig valgte mellem fire delvist cencurerede adresser.

Med en IP-adresse og en delvist cencureret adresse kunne Stevenson nu få adgang til kundernes CPR-numre ved at bruge en sælgerside, som Comcast sælgere bruger til at få informationer om selskabets kunder, til at finde frem til kundernes personumre.

Comcast har lukket hullet igen

Ryan Stevenson oplyste ikke Comcast selv om sårbarhederne men fortalte i stedet Buzzfeed om sit fund.

Læs også: KMD-systemer hacket af medarbejder hos konkurrent - fører til politianmeldelse

Buzzfeed kontaktede derefter Comcast der fik patchet sårbarhederne.

“Vi fik hurtigt undersøgt problemerne og inden for en time fik vi blokeret begge sårbarheder, og elimineret muligheden for at udføre de her angreb, der blev påpeget af forskeren,” siger Comcast til Buzzfeed.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S