Internetudbyder kan have givet adgang til mere end 26 millioner personnumre

En sikkerhedsforsker har påpeget to sårbarheder hos internetudbyderen Comcast Xfinity, der giver adgang til 26,5 millioner personnumre.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Den amerikanske internetudbyder Comcast Xfinity, har muligvis givet adgang til 26,5 milloner personnumre på selskabets kunder.

Det skriver Buzzfeed.

Sårbarheden blev påpeget af Ryan Stevenson, der er sikkerhedsforsker men i sin fritid finder sikkerhedshuller på forskellige hjemmesider.

Læs også: Bryd tavsheden når din virksomhed bliver hacket: “Det er en gave for virksomheder, hvis nogen påpeger en sårbarhed”

Ved at kende til en kundes IP-adresse kunne Stevenson få adgang til Comcasts øvrige kunder, ved at lade som om, at han skulle betale en regning uden at logge ind. Det gav ham nemlig valgte mellem fire delvist cencurerede adresser.

Med en IP-adresse og en delvist cencureret adresse kunne Stevenson nu få adgang til kundernes CPR-numre ved at bruge en sælgerside, som Comcast sælgere bruger til at få informationer om selskabets kunder, til at finde frem til kundernes personumre.

Comcast har lukket hullet igen

Ryan Stevenson oplyste ikke Comcast selv om sårbarhederne men fortalte i stedet Buzzfeed om sit fund.

Læs også: KMD-systemer hacket af medarbejder hos konkurrent - fører til politianmeldelse

Buzzfeed kontaktede derefter Comcast der fik patchet sårbarhederne.

“Vi fik hurtigt undersøgt problemerne og inden for en time fik vi blokeret begge sårbarheder, og elimineret muligheden for at udføre de her angreb, der blev påpeget af forskeren,” siger Comcast til Buzzfeed.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S