ATP og PFA køber ejendomsmæglernes software-leverandør

ATP og PFA investerer sammen i danske C&B Systemer, der leverer software til de danske ejendomsmæglere. Selskaberne oplyser ikke prisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

De to danske pensionskasser ATP og PFA har sammen købt majoritetsandelen i det danske softwareselskab, C&B Systemer, der er bedst kendt for at levere it-systemer til de danske ejendomsmæglere.

Opkøbet sker via pensionskassernes kapitalfond VIA Equity.

"I VIA equity har vi specialiseret os i at indgå IT-partnerskaber, og med vores store erfaring på netop dette område er vi overbeviste om, at vi kan bidrage betydeligt til at udvikle C&B’s i forvejen stærke forretning yderligere. Vi er imponeret over C&B Systemers ledelse og medarbejderes evne til at spotte innovative digitale tendenser og omsætte dem til løsninger til et marked i rivende udvikling," lyder det i en pressemeddelelse fra Benjamin Kramarz, der er partner hos VIA Equity.

Benjamin Kramarz træder samtidigt ind i C&B Systemers bestyrelse, mens selskabets grundlægger Bjarne Hansen træder ud efter 40 år.

Ledelsen af virksomheden overtages af selskabets nuværende strategidirektør og anden generation i den familieejede virksomhed, Tina Ørholm, som også fortsat vil være medejer sammen med Thomas Hansen.

C&B Systemer beskæftiger 60 medarbejdere, men ønsker ikke at oplyse prisen for handlen.

Læs også: Stort it-system fra Netcompany ramt af problemer: Tusindsvis af danskere har været ramt

ATP's anden it-investering på under en måned

C&B Systemer understøtter alle processer i forbindelse med køb og salg af fast ejendom samt ejendomsmæglernes salgsfremmende opgaver, og selskabet er langt fra det første it-selskab, som ATP investerer i i 2018.

I slutningen af august hentede danske Visiopharm, der udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik, en kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner.

Her var ATP den største bidragsyder ved at stå bag næsten halvdelen af den samlede pulje ved at skyde 45 millioner kroner i selskabet.

Det kan du læse mere om her: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil