Første gang, jeg mødte min nye chef, gav jeg ham en krammer - men han lignede også en bamse …

Klumme: Jeg kender Hørsholm glimrende. Jeg har både været forbi Hørsholm Midtpunkt og musikstedet Trommen. Og så bor en af mine gamle venner dér ovenikøbet. Nu er det åbenbart slut med krammere i kommunen. Det holder ikke …

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Hørsholm er i den grad kommet i mediernes søgelys efter borgmester Morten Slotveds udmelding om, at det nu er slut med kram. Et håndtryk er nok, forlyder det.

I andre situationer er håndtryk jo også et must, så det hænger måske godt sammen på et politisk niveau. Altid håndtryk - aldrig krammere. Ellers er det ud. Af kommunen ...

Jeg mødte min nye amerikanske chef for første gang forleden (han tiltrådte for fire uger siden). Da jeg kom ind i mødelokalet, rakte han hånden ud. Jeg gav ham en krammer i stedet for.

Han tog imod krammeren som den mest naturlige ting i verden. Og jeg er endnu ikke blevet sparket ud. Godt, jeg ikke arbejder nordpå.

Normalt ville jeg nok have fulgt Slotveds anvisning om håndtryk only - når nu det var absolut først gang, jeg så min chef.

Men da jeg så min amerikanske chef, mindede han mig om en bamse, jeg engang havde. Han var oven i købet lige så blød og rund at kramme.

Det var altså en god krammer

Det var faktisk en god krammer, og de andre i rummet så misundeligt op på os.

De ville jo også have en krammer. De ville ikke nøjes med et slattent håndtryk a la dem, man sikkert får i Hørsholm.

Så jeg gik turen rundt og gav krammere. Selv om ingen af krammerne nåede op på samme niveau, som det med min nye chef, var det alligevel rart at hilse på kollegaerne på den måde.

Pudsigt nok var nogle af krammerne et håndtryk fulgt af et kram. Så altså en ny kombination - og en kombination, jeg har brugt før med andre.

Man lægger an til et håndtryk, og når man først har fat i hånden, trækker man til og giver en ordentligt bamsekrammer.

Ikke alle bryder sig om det. I begyndellsen. Men det plejer at ende godt. Vi elsker alle en god krammer (undtagen Slotved må man forstå).

En håndfuld eksperter mener dog, at man for sikkerheds skyld blot skal give hånden. Men der er heldigvis også andre, der giver grønt lys for krammere.

Kropssprogsekspert Jesper Bergstrøm påpeger dog, at man skal træne sig selv i udføre ordentlige krammere.

Som han siger, "man skal nemlig synes, det er behageligt. Hvis man synes, det er ubehageligt, så kan modparten også mærke det, og så synes de også, at det er ubehageligt”.

Man skal altså gå all-in, hvis man vil kramme. Prøv det i morgen når du kommer på kontoret.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse