Saxo Bank-stifter Lars Seier Christensen klar med nyt kæmpeprojekt: Satser formue på Concordium

Den danske rigmand Lars Seier Christensen kaster sig nu over et nyt blockchain-projekt. Den tidligere Saxo Bank-stifter har investeret et trecifret millionbeløb, der gør investeringen til Lars Seier Christensens største siden netop Saxo Bank.

Artikel top billede

En af stifterne af danske Saxo Bank Lars Seier Christensen kaster sig nu ud i et nyt Blockchain projekt.

Sammen med 30 programmører, videnskabs- og forretningsfolk har den tidligere bankdirektør arbejdet i et års tid på et blockchain-netværk ved navn Concordium.

Det skriver Børsen.

Ifølge erhvervsmanden er teknologien, der blandt andet er baggrund for de digitale kryptovaluater, alt for usikker i dag, og der mangler langt mere tillid til teknologien.

“I de første generationer af blockchain kan du have to mennesker, som du ikke ved, hvem er, der sender penge til hinanden, og det er bare ikke acceptabelt i en moderne verden. Centralbanker og myndigheder accepterer simpelthen ikke at bruge blockchain, fordi der mangler en identifikation af brugerne," siger Lars Seier Christensen til Børsen.

Kritiseret af bankverdenen

Ideen er derfor, at transaktionerne gennem Concordium ikke skal være annonyme og derfor kan sælges til banker og andre store virksomheder, når det er færdigt i 2020.

Blockchain-teknologien og kryptovalutaerne har ellers været heftigt kritiseret af netop banker og eksperter, der ikke mener, at der har været nogle gode eksempler på, at teknologien er lykkedes.

Gartner har blandt andet tidligere anbefalet, at man som CIO holder sig langt væk fra blockchain-teknologien.

“En teknologi som de fleste CIO'er ikke bør eksperimentere med, er blockchain. De potentielle use cases er mange, men eksemplerne fra virkelighedens verden og særligt i større skala er svære at finde. Det her er et godt tidspunkt at holde øje med teknologien og i stedet vente," sagde Richard Hunter, der er underdirektør og fellow hos Gartner.

Læs også:

Blockchain-as-a-service bliver et kæmpe milliardmarked - og it-firmaerne er i gang

Finansfolk advarer mod kryptovaluta - er der noget om snakken? Eller kan bitcoin blive fremtidens store valuta?

Fire eksempler: Her er der store gevinster at hente på blockchain

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S