EU udsat for kæmpe angreb: Tusindvis af diplomatiske beskeder opsnappet

I tre år har EU, FN og andre organisationer været udsat for et omfattende angreb, der har givet dem adgang til diplomatisk kommunikation. New York Times har fået tilsendt mere end 1.100 af de diplomatiske beskeder.

Artikel top billede

Hackere har i tre år haft adgang til EU's diplomatiske kommunikationsnetværk, hvor de angiveligt er kommet i besiddelse af tusindvis af telegrammer.

Blandt de såkaldte "diplomatic cables" (fortrolige beskeder mellem ambassade eller konsulat og udenrigsministerium red.) er utryghed om Trump-administrationen i USA, problemer med at håndtere Rusland og Kina samt risikoen for at Iran vil genoplive sit atomprogram.

Det skriver New York Times.

Afsløringen kommer efter, at virksomheden Area 1 opdagede den omfattende sikkerhedsbrist.

Virksomheden har efterfølgende gjort mere end 1.100 hackede telegrammer tilgængelige for New York Times, der har været igennem noget af det omfattende og politisk ømtålige materiale.

Læs også: Avis: Kina stod bag gigantisk hack mod 500 millioner hotelgæster

Afslørende politiske detaljer

New York Times beretter blandt andet om et dokument, der betegner et møde mellem præsident Donald Trump og præsident Vladimir Putin i Helsinki som "succesfuldt (i hvert fald for Putin)," lyder det.

Andet materiale omfatter et møde mellem EU-diplomater og Xi Jinping, hvor den kinesiske præsident sammenligner Trumps mobning af Kina med en freestyle boksekamp uden regler.

Man kan også læse om møder med ledere fra Saudi Arabien, Israel og andre lande, der har været delt på tværs af EU.

Hackerne har ikke bare haft adgang til diplomatiske kommunikationslinjer i EU. Også FN og andre overstatslige organisationer har angiveligt været hacket.

Læs også: Danske tech-topfolk blæst bagover efter besøg i Kina: Danmark er nødt til at gøre noget

EU i gang med at undersøge sagen

I en erklæring tirsdag aften har EU's sekretariat ifølge New York Times udtalt, at den "er opmærksom på påstande om en potentiel lækage af følsomme oplysninger og aktivt er i gang med at undersøge sagen."

Der er endnu ikke nogen oplysninger om, hvem der står bag angrebet.
Ind til videre peger pilen dog mod Kina. En af Area 1's eksperter fortæller til New York Times, at han ikke er i tvivl om, at den kinesiske regering står bag.

Hackerne anvendte en teknik, hvor de kopierede de diplomatiske telegrammer fra et sikkert netværk for herefter at lægge dem op på en åben hjemmeside, som blev sat op i forbindelse med angrebet.

Den teknik minder angiveligt om, hvad en eliteenhed under Kinas befrielseshær længe har gjort brug af, lyder det fra Area 1.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job