EU udsat for kæmpe angreb: Tusindvis af diplomatiske beskeder opsnappet

I tre år har EU, FN og andre organisationer været udsat for et omfattende angreb, der har givet dem adgang til diplomatisk kommunikation. New York Times har fået tilsendt mere end 1.100 af de diplomatiske beskeder.

Artikel top billede

Hackere har i tre år haft adgang til EU's diplomatiske kommunikationsnetværk, hvor de angiveligt er kommet i besiddelse af tusindvis af telegrammer.

Blandt de såkaldte "diplomatic cables" (fortrolige beskeder mellem ambassade eller konsulat og udenrigsministerium red.) er utryghed om Trump-administrationen i USA, problemer med at håndtere Rusland og Kina samt risikoen for at Iran vil genoplive sit atomprogram.

Det skriver New York Times.

Afsløringen kommer efter, at virksomheden Area 1 opdagede den omfattende sikkerhedsbrist.

Virksomheden har efterfølgende gjort mere end 1.100 hackede telegrammer tilgængelige for New York Times, der har været igennem noget af det omfattende og politisk ømtålige materiale.

Læs også: Avis: Kina stod bag gigantisk hack mod 500 millioner hotelgæster

Afslørende politiske detaljer

New York Times beretter blandt andet om et dokument, der betegner et møde mellem præsident Donald Trump og præsident Vladimir Putin i Helsinki som "succesfuldt (i hvert fald for Putin)," lyder det.

Andet materiale omfatter et møde mellem EU-diplomater og Xi Jinping, hvor den kinesiske præsident sammenligner Trumps mobning af Kina med en freestyle boksekamp uden regler.

Man kan også læse om møder med ledere fra Saudi Arabien, Israel og andre lande, der har været delt på tværs af EU.

Hackerne har ikke bare haft adgang til diplomatiske kommunikationslinjer i EU. Også FN og andre overstatslige organisationer har angiveligt været hacket.

Læs også: Danske tech-topfolk blæst bagover efter besøg i Kina: Danmark er nødt til at gøre noget

EU i gang med at undersøge sagen

I en erklæring tirsdag aften har EU's sekretariat ifølge New York Times udtalt, at den "er opmærksom på påstande om en potentiel lækage af følsomme oplysninger og aktivt er i gang med at undersøge sagen."

Der er endnu ikke nogen oplysninger om, hvem der står bag angrebet.
Ind til videre peger pilen dog mod Kina. En af Area 1's eksperter fortæller til New York Times, at han ikke er i tvivl om, at den kinesiske regering står bag.

Hackerne anvendte en teknik, hvor de kopierede de diplomatiske telegrammer fra et sikkert netværk for herefter at lægge dem op på en åben hjemmeside, som blev sat op i forbindelse med angrebet.

Den teknik minder angiveligt om, hvad en eliteenhed under Kinas befrielseshær længe har gjort brug af, lyder det fra Area 1.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job