Forsvarsminister skal forklare DI om forslag om at tvangsovervåge virksomheder

DI er blevet indkaldt til et møde hos forsvarsministeren, der skal berolige dansk erhvervsliv efter ministerens lovforslag tvinge virksomheder ind i det såkaldte sensornetværk.

Artikel top billede

(Foto: Finansministeriet)

Onsdag er Lars Frelle-Petersen, direktør i DI, indkaldt til et møde hos forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Her skal ministeren tilsyneladende forsøge at berolige dansk erhvervsliv efter, at Claus Hjort Frederiksen i sidste uge foreslog at give større beføjelser til Center for Cybersikkerhed.

Det skriver Politiken.

Lovforslaget betyder, at Center for Cybersikkerhed kan tvinge private virksomheder til at få overvåget deres netværk, hvis man vurderer, at virksomheden er en del af kritisk infrastruktur.

Du kan se forslaget her: Se hele lovforslaget fra regeringen: Vil tvinge danske virksomheder ind i overvåget netværk - og give sikkerhedscenter adgang til data uden retskendelser

Forsvarsministeren understreger dog overfor Politiken, at lovforslaget ikke er til forhandling på dagens møde med erhvervslivets interesseorganisation.

“Vi mener, at det her er velovervejet og velafbalanceret mellem hensynet til beskyttelsen mod truslerne og på den anden side borgernes og virksomhedernes retssikkerhed. Nu er det i høring, og vi følger ikke alt, hvad der bliver sagt. Men vi lytter, og i det omfang der skal gøres noget, så vil det blive gjort,” siger Claus Hjort Frederiksen.

Kritik af forslaget

De forslåede nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed er blevet kritiseret fra flere sider - særligt i det private erhvervsliv.

DI har tidligere meddelt, at man er bekymret over forslaget, som ministeren er kommet med.

“Vi er bekymrede over den meget brede hjemmel om adgang til virksomhedernes data uden retskendelse, som forslaget i første omgang lægger op til,” har Lars Frelle-Petersen tidligere udtalt.

Chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen, har tidligere fortalt til Computerworld, at man maksimalt regner med, at 0-9 virksomheder årligt vil blive tvunget ind i sensornetværket.

“Man kan forestille sig, at der er et særligt trusselsbillede mod en virksomhed, hvor man vurderer, at det skal simpelthen overvåges og man af forskellige grunde ikke får en almindelig aftale op at køre. Så kan man sige 'det skal gå hurtigt, nu gør vi det',” sagde Thomas Lund-Sørensen i sidste uge til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Center for Cybersikkerhed om mulig tvangs-indskrivning af danske virksomheder: “Påbuddet er en detalje i forhold til, hvordan vi forestiller os, at netværket skulle udbredes”

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS