Nationalbanken: Private betalinger med mobilen koster samfundet det halve af betaling med kontanter

Mobilen som betalingsmiddel mellem private stormer frem, og nu fastslår en ny rapport, at samfundet samtidig sparer en masse penge, når vi undgår kontanter og kontooverførsler.

Artikel top billede

Det koster kun samfundet det halve, når du betaler for dit seneste kup på Facebook eller DBA med mobilen i stedet for kontanter.

Det viser en ny rapport fra Betalingsrådet under Nationalbanken.

De samlede samfundsmæssige omkostninger var 2,1 kroner for en privat MobilePay-betaling i 2016, som er det år, Betalingsrådets undersøgelse omfatter.

Prisen for en kontant betaling var 4 kroner i 2016, og for en kontooverførsel var prisen hele 5 kroner.

I 2016 blev der foretaget 180 millioner betalinger mellem privatpersoner med de mest udbredte betalingsformer, som er mobilen, kontanter samt kontooverførsel i net- eller mobilbanken, skriver Betalingsrådet i sin rapport.

Betalingsrådets beregninger af de samfundsmæssige omkostninger ved mobilbetalinger mellem private er sket med oplysninger fra MobilePay.

“Danske husholdninger havde i 2016 to muligheder til mobilbetalinger mellem privatpersoner: De kunne enten bruge Swipp eller MobilePay. Af de to produkter foretrak danskerne MobilePay, som havde over 3 millioner brugere ved udgangen af 2016, mens Swipp havde ca. 900.000 brugere. Swipp lukkede i februar 2017,” lyder det i rapporten.

Ifølge Betalingsrådet kan man ikke sammenligne de samfundsmæssige omkostninger ved mobilbetalinger mellem private med de mobilbetalinger, som private foretager til virksomheder som eksempelvis forretninger.

Betalingsrådet skriver i rapporten, at den samfundsmæssige omkostning er et udtryk for den samlede brug af ressourcer hos dem, der er involveret i betalingen.

Det vil sige brug af ressourcer hos betalingsformidlere, betaleren samt modtageren af betalingen. Derimod siger den samfundsmæssige omkostning ikke noget om for eksempel et eventuelt gebyr ved at hæve kontanter eller det årlige gebyr ved at have et internationalt kreditkort.

Og så er det blevet endnu billigere side 2016

Ifølge en pressemeddelelse fra MobilePay har udviklingen siden 2016 betydet, at MobilePay-betalinger er blevet endnu billigere for det danske samfund.

”Næsten alle landets banker er nu samlet bag MobilePay og har flyttet hovedparten af betalingerne væk fra kort og over på de langt billigere konto-til-konto transaktioner. De samfundsøkonomiske omkostninger er dermed yderligere reduceret betydeligt,” siger Torben Gamst, direktør for MobilePay i Danmark.

Ifølge MobilePay var der i 2018 knap 4,1 millioner brugere af systemet, som overførte cirka 65 milliarder kroner ved hjælp af knap 200 millioner transaktioner.

”Fordi den private MobilePay-brug har nået en globalt set uhørt udbredelsesgrad i Danmark, oplever vi en tilsvarende stor vækst i brugen af mobile betalinger i danske butikker og webshops. Her medvirker MobilePay og partnerbankerne til at gøre Danmark til global frontrunner inden for kontantløs økonomi og digitalisering,” siger Torben Gamst.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job