Disse fire danske leverandører underskriver kontrakt på kæmpe-udbud til 700 millioner kroner efter forsinkelse

Efter forsinkelser og klagesag underskriver fire danske leverandører nu endelig kontrakt på 50.03 Servere og storage. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

SKI har nu underskrevet kontrakter med fire leverandører om levering på den store rammeaftale 50.03 Servere og storage.

Det meddeler SKI, efter Computerworld fornylig kunne fortælle, at den store rammeaftale til 700 millioner kroner bliver forsinket på grund af en klagesag.

Det kan du læse mere om her: Offentligt kæmpe-udbud udskydes yderligere på grund af klagesag.

I en ny status-opdatering melder SKI nu, at ‘SKI har indgået kontrakter på 50.03 Servere og storage.’

Computerworld kunne i begyndelsen af februar fortælle, at de fire selskaber Atea, KMD, Proact og Datacon Enterprise Solution havde vundet rammeaftalen, der strækker sig over to år med mulighed for forlængelse i yderligere to gange et år.

Det kan du læse mere om her: Fire danske leverandører vinder kæmpe server- og storage-aftale med det offentlige til 700 millioner kroner.

Trods klagesagen er det disse fire selskaber, som SKI nu har indgået aftale med.

Det var oprindeligt planen, at de fire selskaber skulle have underskrevet kontrakten 11. februar og dernæst tiltræde den 1. marts.

Men sagen blev udskudt på grund af klagesagen.

Den kan du læse mere om her: Offentligt kæmpe-udbud udskydes yderligere på grund af klagesag.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job