Rigsrevisionen kritiserer it-sikkerheden hos Statens It: Fem medarbejdere har alt for omfattende adgang til danske it-systemer

Rigsrevisionen retter hård kritik mod Statens It, som har givet for mange medarbejdere alt for store administrative rettigheder til de statslige it-systemer.

Artikel top billede

Fem medarbejdere i Statens It har administrator-rettigheder til it-systemer hos alt fra Udbetaling Danmark og økonomistyringssystemet Navision Stat.

Det får Rigsrevisionen til at udtrykke kritik af den statslige it-myndighed, som ifølge Rigsrevisionen har 'væsentlige svagheder.'

"Vi har fundet væsentlige svagheder ved Statens Its drift af infrastrukturen og it-miljøet," skriver Rigsrevisionen i to rapporter, som DR Nyheder har fået aktindsigt i.

Læs også: Københavns Universitet erkender skarp kritik af it-sikkerheden: “Vi har ikke helt de samme løsningsmuligheder”

Rigsrevisionen har flere gange kritiseret offentlige myndigheder for at uddele administrative rettigheder til alt for mange medarbejdere.

Senest har Rigsrevisionen kritiseret Københavns Universitet for at give alt for mange lokalrettigheder til forskerne på universitetet.

Det kan blive en sikkerhedsrisiko.

For hvis hackere med ondsindede hensigter får fat i oplysningerne hos de fem ansatte, så risikerer man at give hackerne uhindret adgang til flere store statslige it-systemer.

Læs også: Statens it-sikkerhed er langt bedre end sit rygte: “Vi er i en situation, hvor staten er normsættende for sikkerhedsniveauet”

De fem medarbejdere har udover den store adgang til systemerne også haft mulighed for at slukke for logningen.

Det betyder, at andre efterfølgende ikke har kunnet følge med i, hvad de ansatte har foretaget sig på systemerne.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra direktør for Statens It, Michael Ørnø.

Læs også:

Sundhedsdatastyrelsen kritiseres for manglende risikovurdering på tredje år: Her er styrelsens forklaring

Statsrevisorer undrer sig over blank afvisning af it-sikkerhedskritik: "Det vil nok falde tilbage, hvis der sker et angreb, som man kunne have beskyttet sig imod"

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura