Rigsrevisionen kritiserer it-sikkerheden hos Statens It: Fem medarbejdere har alt for omfattende adgang til danske it-systemer

Rigsrevisionen retter hård kritik mod Statens It, som har givet for mange medarbejdere alt for store administrative rettigheder til de statslige it-systemer.

Artikel top billede

Fem medarbejdere i Statens It har administrator-rettigheder til it-systemer hos alt fra Udbetaling Danmark og økonomistyringssystemet Navision Stat.

Det får Rigsrevisionen til at udtrykke kritik af den statslige it-myndighed, som ifølge Rigsrevisionen har 'væsentlige svagheder.'

"Vi har fundet væsentlige svagheder ved Statens Its drift af infrastrukturen og it-miljøet," skriver Rigsrevisionen i to rapporter, som DR Nyheder har fået aktindsigt i.

Læs også: Københavns Universitet erkender skarp kritik af it-sikkerheden: “Vi har ikke helt de samme løsningsmuligheder”

Rigsrevisionen har flere gange kritiseret offentlige myndigheder for at uddele administrative rettigheder til alt for mange medarbejdere.

Senest har Rigsrevisionen kritiseret Københavns Universitet for at give alt for mange lokalrettigheder til forskerne på universitetet.

Det kan blive en sikkerhedsrisiko.

For hvis hackere med ondsindede hensigter får fat i oplysningerne hos de fem ansatte, så risikerer man at give hackerne uhindret adgang til flere store statslige it-systemer.

Læs også: Statens it-sikkerhed er langt bedre end sit rygte: “Vi er i en situation, hvor staten er normsættende for sikkerhedsniveauet”

De fem medarbejdere har udover den store adgang til systemerne også haft mulighed for at slukke for logningen.

Det betyder, at andre efterfølgende ikke har kunnet følge med i, hvad de ansatte har foretaget sig på systemerne.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra direktør for Statens It, Michael Ørnø.

Læs også:

Sundhedsdatastyrelsen kritiseres for manglende risikovurdering på tredje år: Her er styrelsens forklaring

Statsrevisorer undrer sig over blank afvisning af it-sikkerhedskritik: "Det vil nok falde tilbage, hvis der sker et angreb, som man kunne have beskyttet sig imod"

Læses lige nu

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job