Kæmpe datalæk hos Forsvaret: Over 3.000 udsendte medarbejdere berørt

Navn, cpr-nummer, pasoplysninger og pasfoto er blandt de lækkede personoplysninger i massivt databrud hos Forsvarets udsendte i Mellemøsten. Databruddet går flere år tilbage.

Artikel top billede

Forsvaret oplyser, at der i perioden mellem slut 2012 og sidst i 2016 er lækket oplysninger om forsvaret udsendte medarbejdere i Mellemøsten. Det skriver forsvaret i en pressemeddelelse.

Forsvarskommandoen skriver, at persondatabruddet også kan berøre personer som ikke er ansat i forsvaret. Her nævnes eksempelvis delegationer ved Forsvarets missioner i Mellemøsten.

Persondatabruddet betyder, at alle berørte kan have fået kompromitteret personfølsomme oplysninger som navn, cpr-nummer, pasoplysninger og pasfoto.

Flere end 3.000 medarbejdere er berørt af lækket.

Forsvaret meddeler, at persondatabruddet er håndteret, men at de berørte personer bør udvise opmærksomhed.

”Det er en beklagelig sag og derfor informerer vi bredt”, siger oberst Michael Hyldgaard, chef for Operationsstaben i Forsvarskommandoen efterfulgt af en opfordring til de berørte:

”Som konsekvens er der rettet op på procedurerne, men muligt berørte bør udvise opmærksomhed” siger obersten, der af sikkerhedsmæssige årsager ikke kan give flere detaljer.

Forsvarets efterretningstjeneste vurderer, at risikoen for misbrug er lille for den enkelte medarbejder.

Forsvarer appellerer til at muligt berørte tager kontakt til Forsvarets eller Politiets Efterretningstjeneste. Civile eller hjemsendte kan kontakte Politiets Efterretningstjeneste på tlf: 45 4515 9007 eller mail: pet@pet.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S